tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Papież Franciszek

Papież potwierdził "kult od niepamiętnych czasów" Michała Giedroycia

zobacz więcej wideo »
Papież potwierdził "kult od niepamiętnych czasów" Michała Giedroycia
Foto: Wikipedia | Video: Reuters TV Papież Franciszek na spotkaniu z wiernymi

Papież Franciszek zatwierdził kult żyjącego w XV wieku Michała Giedroycia na zasadzie tzw. beatyfikacji równoważnej - ogłosił w czwartek Watykan. Błogosławiony jest świeckim patronem zakrystianów.

Watykańskie biuro prasowe podało, że podczas audiencji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynała Angelo Becciu Franciszek upoważnił go do ogłoszenia dekretu o heroiczności cnót i potwierdzenia "kultu od niepamiętnych czasów", czyli tzw. beatyfikacji równoważnej Sługi Bożego Michała Giedroycia (1425-1485).

Patron zakrystianów

Źródło: Wikipedia Papież Franciszek zatwierdził kult bł. Michała Giedroycia
Decyzja papieża oznacza wpisanie błogosławionego do kalendarza liturgicznego i zgodę na oddawanie mu czci w miejscach z nim związanych.

Portal Vatican News, przedstawiając sylwetkę Michała Giedroycia, podał, że urodził się on w 1425 roku w Giedrojciach koło Wilna i pochodził z rodziny kniaziów litewskich. W wieku 35 lat wstąpił do Zakonu Kanoników Regularnych od Pokuty. Pojechał do klasztoru przy kościele św. Marka w Krakowie, gdzie spędził resztę życia. Na Akademii Krakowskiej uzyskał tytuł bakałarza teologii. Święceń kapłańskich nie przyjął. W kościele św. Marka pełnił posługę zakrystiana.

Zmarł w opinii świętości w 1485 roku i był czczony jako błogosławiony. Podjęte oficjalne starania o jego beatyfikację zakończyły się niepowodzeniem. Wznowione zostały w XX wieku dzięki biskupowi, profesorowi Wacławowi Świerzawskiemu, który był też proboszczem kościoła świętego Marka. W 1968 r. ksiądz Świerzawski założył na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie Instytut Liturgiczny imienia Michała Giedroycia, którym kierował przez 30 lat.

Michał Giedroyc pochowany jest w kościele św. Marka.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Papież Franciszek

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje