Jedna z najtrudniejszych pielgrzymek zakończona. "Pojednanie z ofiarami"


Papież Franciszek zakończył w niedzielę dwudniową wizytę w Irlandii i wrócił do Rzymu. W czasie pielgrzymki na Światowe Spotkanie Rodzin powracał do sprawy nadużyć popełnionych w irlandzkim Kościele i prosił o przebaczenie. Mówił między innymi o "oczyszczeniu i pojednaniu z ofiarami" pedofilii.

Na lotnisku papieża pożegnał premier Irlandii Leo Varadkar. 24. zagraniczna papieska pielgrzymka przechodzi do historii jako wyjątkowo trudna, bo Franciszek zmierzył się z bolesną przeszłością Kościoła w Irlandii, w którego dziesiątkach instytucji: parafiach, ośrodkach pomocy, sierocińcach, szkołach i internatach doszło do wykorzystywania seksualnego nieletnich, zmuszania ich do pracy, przemocy, nielegalnych adopcji dzieci siłą odbieranych samotnym młodym matkom.

Msza dla 300 tysięcy osób

Papież prosił o przebaczenie za te wszystkie przestępstwa i grzechy. Zapewniał o woli wykorzenienia nadużyć w Kościele "za wszelką cenę".

Największym wydarzeniem wizyty była niedzielna msza w Phoenix Park w Dublinie na zakończenie IX Światowego Spotkania Rodzin, w której - według wyliczeń Watykanu - wzięło udział około 300 tysięcy osób. Ogłoszono, że następne spotkanie odbędzie się w Rzymie w 2021 roku.

We mszy uczestniczyło też kilka tysięcy Polaków.

W czasie, gdy trwała msza, w innej części stolicy odbyła się manifestacja solidarności z ofiarami pedofilii i nadużyć, zorganizowana pod hasłami prawdy i sprawiedliwości między innymi przez Colma O'Gorman - dyrektora irlandzkiego oddziału organizacji Amnesty International, który jako dziecko był ofiarą przemocy seksualnej ze strony księdza.

Rozmawiał z biskupami

Ostatnim punktem wizyty papieża było spotkanie z irlandzkimi biskupami, w trakcie którego również odniósł się do sprawy nadużyć.

- Podczas mojej wizyty powracał, rzecz jasna, temat konieczności uznania i naprawienia przez Kościół z ewangeliczną odwagą i szczerością błędów przeszłości, związanych z ochroną dzieci i niepełnosprawnych osób dorosłych - oświadczył.

Odnotował wysiłki podejmowane przez episkopat, by wejść na drogę "oczyszczenia i pojednania z ofiarami".

- W minionych latach wszyscy musieliśmy otworzyć oczy na powagę i zakres wykorzystywania seksualnego w różnych kontekstach społecznych. W Irlandii, podobnie jak wszędzie indziej, uczciwość i wiarygodność, z jaką Kościół postanawia podjąć ten bolesny rozdział swojej historii, może stanowić wzór i zachętę dla całego społeczeństwa - zaznaczył Franciszek.

Przyznał, że "wstrząsy minionych lat" poddały próbie tradycyjnie silną wiarę Irlandczyków. Ale zarazem, dodał, stworzyły także szansę wewnętrznej odnowy Kościoła.

W następną zagraniczną podróż papież wyruszy 22 września. Odwiedzi Litwę, Łotwę i Estonię.

Autor: pqv//now / Źródło: PAP