tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS
przeprosiny strona glowna

Papież Franciszek

Papież przestrzega przed "powszechną pokusą redukowania religii"

Papież przestrzega przed "powszechną pokusą redukowania religii"
Foto: PAP/EPA/CLAUDIO PERI "Polska i Świat". Papieskie "nie" dla kary śmierci

W rozważaniu przed niedzielną modlitwą Anioł Pański papież Franciszek mówił o "chlebie życia", jakim dla wierzących jest Jezus Chrystus i o konieczności pielęgnowania relacji z Bogiem i umacniania wiary. Przestrzegł również wiernych przed - jak to określił - "powszechną pokusą redukowania religii do zachowywania przykazań".

Nawiązując do niedzielnego czytania z Ewangelii, papież przypomniał, że Jezus "pragnie zaspokoić nie tylko ciało, lecz także dusze, dając pokarm duchowy, który może zaspokoić najgłębszy głód".

Papież: cuda dla dobra naszych bliźnich

Franciszek tłumaczył, że Jezusowi nie wystarcza, by ludzie go szukali, Jezus pragnie ich karmić tym pokarmem, który "trwa na życie wieczne". Jak podkreślił, chodzi o "Jego Słowo, Jego Ciało, Jego Krew", o ten "pokarm, który Jezus daje nam każdego dnia" - o otwarcie życia na wartości wyższe od potrzeb materialnych: jedzenia, odziewania się, kariery.

Komentując, że często ludzie nie rozumieją, do czego zaprasza ich sam Bóg, papież mówił o "powszechnej pokusie redukowania religii do zachowywania przykazań", o mniemaniu, że to i spełnianie dobrych uczynków wystarczy, aby sprawić Bogu przyjemność i mu się przypodobać. Jak kontynuował, Jezus daje nieoczekiwaną wskazówkę: "Na tym polega dzieło [zamierzone przez - przyp. red.] Boga, abyście uwierzyli w Tego, którego On posłał".

- Słowa te są skierowane do nas, dzisiaj - zaznaczył Franciszek. Dodał, że "dzieło [zamierzone przez - red.] Boga" nie polega na spełnianiu przykazań i dobry uczynków, lecz na "wierzeniu". I dopiero wiara, relacja miłości i zaufania do Jezusa pozwoli czynić "cuda" dla dobra naszych bliźnich - podkreślił.

W oczekiwaniu na kanonizację

Franciszek przypomniał także papieża Pawła VI w wigilię 40. rocznicy jego śmierci. Nazwał go "papieżem nowoczesności". W oczekiwaniu na jego kanonizację, która ma się odbyć 14 października, prosił go o "wstawiennictwo za Kościołem i pokojem na świecie".

Błogosławiony Paweł VI ma zostać kanonizowany na zakończenie XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów - instytucji, którą powołał do istnienia. Był papieżem w latach 1963-1978, w czasie Soboru Watykańskiego II, który dokonał głębokich zmian w Kościele

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Papież Franciszek

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje