Talibowie wypowiedzieli wojnę świeckiej partii. Ponad 20 ofiar ataku


Do 20 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych samobójczego zamachu, do którego doszło we wtorek w Peszawarze na północnym wschodzie Pakistanu - poinformowały w środę władze. Ataku dokonano podczas wiecu świeckiej Ludowej Partii Narodowej (ANP), której "wojnę" wypowiedzieli talibowie.

Wcześniej informowano o 12 zabitych. - Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 20, a 63 osoby zostały ranne, z czego 35 jest nadal w dwóch szpitalach w Peszawarze - powiedział AFP szef miejscowej policji Qazi Jameel.

Talibowie wzięli odpowiedzialność

Wiec partii ANP został zorganizowany przeciwko talibom. W przeszłości ugrupowanie to było głównym celem talibskich ataków przed wyborami w 2013 roku w związku z jej otwartym sprzeciwem wobec grup ekstremistycznych.

Wówczas, także w zamachu samobójczym, zginął lider tego ugrupowania Bashir Bilour. We wtorek poniósł śmierć jego syn Haroon Bilour, który miał startować w najbliższych wyborach do pakistańskiego parlamentu.

Odpowiedzialność za zamach wzięło na siebie ugrupowanie Tehrik-e-Taliban Pakistan (Talibski Ruch Pakistanu - TTP).

- Mudżahedin pakistańskiego Tehrik-e-Taliban Abdul Karim wczoraj wieczorem przeprowadził atak samobójczy na ważnego przywódcę ANP Haroona Biloura, w którym został on zabity - powiedział rzecznik tej organizacji Muhamed Khorasani. Dodał, że bojownicy "wypowiedzieli wojnę" ANP oraz wezwał społeczeństwo pakistańskie, aby trzymało się z dala od tego ugrupowania.

Według cytowanego przez AFP pirotechnika, zamachowiec, w wieku około 16 lat, miał na sobie osiem kilogramów materiałów wybuchowych oraz trzy kilogramy śrutu, łożysk kulkowych i innych odłamków.

Zabijani z powodów politycznych

25 lipca odbędą się w Pakistanie pierwsze wybory od czasu pozbawienia w ubiegłym roku funkcji publicznych premiera Nawaza Sharifa w wyniku związanego z Panama Papers śledztwa w sprawie zarzutów korupcyjnych dotyczących Sharifa i jego rodziny.

Pod koniec maja AFP poinformowała, że liczba osób zabijanych w Pakistanie przez ekstremistów z powodów politycznych spadła w ostatnich latach o 70 proc.

Autor: mm/adso / Źródło: PAP