tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS
przeprosiny strona glowna

USA uznały Jerozolimę za stolicę Izraela

"Wzywamy świat do uznania Jerozolimy Wschodniej za okupowaną stolicę Palestyny"

Organizacja Współpracy Islamskiej (OWI) w deklaracji ze środowego szczytu w Stambule uznała Jerozolimę Wschodnią za stolicę Palestyny i wezwała społeczność międzynarodową do podobnej deklaracji.

Jak podała agencja dpa, powołując się na państwową turecką agencję Anatolia, uczestnicy szczytu zadeklarowali: - Ogłaszamy, że uznajemy państwo palestyńskie ze stolicą w Jerozolimie Wschodniej.

- Wzywamy świat do uznania Jerozolimy Wschodniej za okupowaną stolicę Palestyny - dodali.

Środowy szczyt Organizacji Współpracy Islamskiej został zwołany przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, który już na początku spotkania wezwał do uznania Jerozolimy za stolicę Palestyny i oświadczył, że USA powinny wycofać się z decyzji o uznaniu tego miasta za stolicę Izraela.

Decyzja Trumpa

Nadzwyczajny szczyt zwołano po ogłoszeniu 6 grudnia przez prezydenta Donalda Trumpa, że USA uznają Jerozolimę za stolicę państwa żydowskiego.

Organizacja Współpracy Islamskiej, która skupia 57 państw, oświadczyła w zeszłym tygodniu, że decyzja Stanów Zjednoczonych oznacza "jawną agresję". Turcja, która obecnie przewodniczy tej organizacji, jest jednym z największych krytyków tej decyzji.

Prezydent Trump między innymi nakazał Departamentowi Stanu USA przygotowanie przeniesienia amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. Podkreślił jednocześnie wolę Stanów Zjednoczonych, by pomagać w osiągnięciu porozumienia w konflikcie bliskowschodnim, możliwego do zaakceptowania dla obu stron.

Społeczność międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela, a prawie 90 ambasad mieści się w Tel Awiwie. Izrael kontroluje Jerozolimę od 1967 roku, gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął wschodnią część miasta. W Jerozolimie znajduje się wiele izraelskich budynków rządowych, w tym parlament i Sąd Najwyższy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

USA uznały Jerozolimę za stolicę Izraela

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje