"Opuścimy Unię Europejską 31 października. Z umową czy bez"


"Rozmawiałem dziś z głównym negocjatorem Komisji Europejskiej Michelem Barnierem i jasno mu powiedziałem, że chcemy umowy, ale opuścimy Unię Europejską w dniu 31 października z umową czy bez niej" - oświadczył nowy brytyjski pełnomocnik do spraw brexitu Stephen Barclay.

Oświadczenie Stephen Barclay opublikował na Twitterze.

Jest to kolejna deklaracja przedstawiciela brytyjskiego rządu, który zapowiada możliwość opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej bez umowy.

Scenariusz brexitu bez umowy coraz bardziej prawdopodobny

Przedstawiciele instytucji europejskich są również coraz bardziej świadomi takiej ewentualności.

Przed tygodniem główny negocjator Komisji Europejskiej Michel Barnier ostrzegał, że żądania zmian w porozumieniu dotyczącym brexitu, sformułowane przez premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, "są nie do przyjęcia" i UE musi przygotować się na wyjście tego kraju ze Wspólnoty bez umowy.

Spór o backstop

Główną przeszkodą w osiągnięciu porozumienia jest tak zwany mechanizm awaryjny (backstop) dotyczący Irlandii Północnej. Brytyjski premier Boris Johnson we wtorkowej rozmowie z szefem rządu Irlandii Leo Varadkarem podkreślił, że jest zdeterminowany, by znaleźć rozwiązanie kwestii granicy w Irlandii Północnej bez wykorzystywania backstopu i powtórzył, że Wielka Brytania opuści UE 31 października "bez żadnego ale".

Co to jest backstop? CZYTAJ WIĘCEJ > Według komunikatu Downing Street, w rozmowie telefonicznej premierzy podkreślili wolę przełamania trwającego od stycznia 2017 roku impasu politycznego w Irlandii Północnej "tak szybko, jak to możliwe" i stworzenia nowej egzekutywy regionalnej; zapowiedzieli też bliską współpracę w tej sprawie.

Wyspy Brytyjskie po brexicieAdam Ziemienowicz / PAP

Johnson powtórzył, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską 31 października, choć zaznaczył, że "we wszystkich scenariuszach jego rząd będzie podtrzymywał swoje zobowiązania zapisane w porozumieniu wielkopiątkowym i nigdy nie stworzy fizycznych punktów kontroli (...) na granicy", nawet jeśli dojdzie do bezumownego brexitu. Irlandia oraz pozostałe kraje Unii Europejskiej wielokrotnie odrzucały brytyjskie żądania odrzucenia mechanizmu awaryjnego, wskazując, że jest on konieczny do zagwarantowania, że nigdy nie dojdzie do powrotu twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

Autor: ads//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: