tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Polityka imigracyjna Trumpa

"Wzywam USA do zakończenia praktyk przymusowej separacji dzieci"

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka (UNHCHR) skrytykował Biały Dom za oddzielanie dzieci od rodziców wśród migrantów na granicy USA z Meksykiem. Swoją opinię Zeid Ra'ad Al-Hussein wyraził na otwarciu 38. sesji Rady Praw Człowieka ONZ.

Waszyngton poinformował w piątek, że dwa tysiące dzieci zostało oddzielonych od rodziców od połowy kwietnia do końca maja wśród migrantów, którzy z Hondurasu i innych krajów starają się przez Meksyk dostać do USA. To efekt restrykcyjnej polityki imigracyjnej administracji Donalda Trumpa.

- Myśl, że jakiekolwiek państwo będzie próbowało zastraszyć rodziców przez zadawanie krzywdy ich dzieciom, jest nie do przyjęcia. Wzywam więc Stany Zjednoczone do natychmiastowego zakończenia praktyk przymusowej separacji dzieci - powiedział Al-Hussein w swoim ostatnim przemówieniu na zakończenie kadencji.

Wezwał także władze Korei Północnej do zaprzestania "długotrwałego, ciężkiego i systematycznego" łamania praw człowieka i zaapelował do Pjongjangu o współpracę z Radą Praw Człowieka ONZ.

Al-Hussein: trzeba monitorować sytuację w Birmie

Zwrócił także uwagę na Birmę, której rząd oskarżany był o "czystki etniczne". Tamtejsza armia prowadziła zakrojone na szeroką skalę operacje wymierzone w mniejszość muzułmańską Rohindżów. Z Birmy do Bangladeszu uciekło do tej pory przed prześladowaniami ponad 700 tys. Rohindżów, w następstwie brutalnej operacji przeprowadzonej przez siły zbrojne w północnej części stanu Rakhine (Arakan) na zachodzie kraju.

Władze Birmy utrzymywały, że była to zgodna z prawem odpowiedź na wcześniejsze ataki rebeliantów. Kilkanaście dni temu birmański rząd i ONZ podpisały porozumienie, które może doprowadzić do powrotu części z 700 tys. muzułmanów Rohindża, którzy uciekli z kraju. Zdaniem Al-Husseina sytuacja w Birmie musi być monitorowana, a kryzys ostatecznie powinien być zażegnany.

Komisarz uważa też, że pogarsza się sytuacja w autonomicznych regionach Tybetu oraz Sinkiangu, gdzie w ciągu ostatnich kilku lat setki ludzi poniosły śmierć w konfliktach między muzułmańskimi Ujgurami a członkami chińskiej grupy etnicznej Han. Chińskie władze obarczają winą za przemoc islamistycznych bojowników i przedsięwzięły kroki, które według obrońców praw człowieka ograniczają wyrażanie poglądów religijnych i kultywowanie tradycji w regionie.

Al-Hussein, którego kadencja kończy się w sierpniu, wezwał także Radę do ustanowienia komisji mającej zająć się przemocą w Wenezueli i Nikaragui.

38. sesja Rada Praw Człowieka ONZ potrwa do 6 lipca.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Polityka imigracyjna Trumpa

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
zdelegalizować myślistwo

NIE dla imigracji!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje