tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wojna z Państwem Islamskim

Ofensywa przeciwko dżihadystom na zachód od Mosulu

Oddziały Pospolitego Ruszenia, czyli prorządowej milicji, rozpoczęły w piątek nową ofensywę. Operacja ma na celu oczyszczenie z bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) obszarów między Mosulem a granicą z Syrią. W tym czasie iracka armia kontynuuje ciężkie walki o Stare Miasto w Mosul.

Dowódca szyickiego Pospolitego Ruszenia, Abu Mahdi al Mohandes ogłosił w wydanym tego dnia komunikacie, że celem rozpoczętej nad ranem ofensywy jest doprowadzenie do końca operacji wyzwalania prowincji Niniwa, której stolicą jest Mosul.

Walki toczą się obecnie o wyparcie terrorystów z terytorium, na którym znajduje się dowództwo sił IS i jego centrum komunikacyjne.

Ewakuacja ludności cywilnej

Komunikat podaje, że dowództwo sił Pospolitego Ruszenia utworzyło specjalny zespół, który zajmuje się ewakuacją z terenu walk ludności cywilnej.

W pierwszej fazie ofensywy Pospolite Ruszenie zdołało - 26 kwietnia - ewakuować ludność cywilną ze

starożytnego miasta Hatra. Miejscowość leży 80 km na południowy wschód od Mosulu i jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Mosul - jedna z ostatnich twierdz terrorystów

IS w 2014 roku zdobyło w Iraku rozlegle terytoria, których większość została w ostatnich miesiącach odbita z rąk dżihadystów. Na terytorium Syrii tzw. Państwo Islamskie wciąż kontroluje znaczne obszary ze "stolicą" w mieście ar-Rakka.

W październiku 2016 roku iracka armia i kurdyjscy peszmergowie rozpoczęli wspólną ofensywę mającą na celu odbicie Mosulu z rąk terrorystów.

W tym samym miesiącu wojsko odzyskało dzielnice miasta Kirkuk. W listopadzie 2016 roku siły rządowe rozpoczęły operację odbicia wschodnich dzielnic Mosulu.Miasto te pozostaje jednym z ostatnim bastionem dżihadystów IS.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wojna z Państwem Islamskim

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje