"Obywatele nie powinni być karani za zachowanie swych rządów"

[object Object]
W UE trwa debata na temat uzależnienia otrzymania środków z unijnego budżetu z przestrzeganiem zasady praworządności (fragment programu "Tak jest" z dnia 25.09.2017)tvn24
wideo 2/35

- Rządy prawa i przestrzeganie europejskich wartości są ważne, ale obywatele nie powinni być karani za zachowanie rządu - powiedziała komisarz Unii Europejskiej do spraw polityki regionalnej Corina Cretu, wyrażając sprzeciw wobec ewentualnego łączenia praworządności z dostępem do środków z Unii.

- Moim zdaniem obywatele nie powinni być karani za zachowanie swych rządów. Praworządność - tak, Prokuratura Europejska - tak, ale nie karzmy obywateli za zachowania krajowych rządów - oświadczyła Cretu na poniedziałkowej konferencji prasowej w Brukseli.

Inwestycje za praworządność?

Poniedziałkowa wypowiedź komisarz odnosi się do toczącej się od kilku miesięcy debaty na temat ewentualnego uzależnienia wypłacania środków z budżetu UE od spełnienia określonych wymogów.

W pierwszej połowie roku ministerstwo gospodarki Niemiec zaproponowało, by uzależnić wypłaty funduszy strukturalnych od przestrzegania zasad praworządności. W czerwcu Komisja Europejska w swoim dokumencie o finansach do 2025 roku wskazała, że podtrzymywanie podstawowych wartości UE podczas opracowywania i wdrażania polityk unijnych ma kluczowe znaczenie.

- Istnieje wyraźny związek między praworządnością a sprawną realizacją prywatnych i publicznych inwestycji wspieranych przez budżet UE - oświadczyła wówczas Komisja Europejska. Sam komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger mówił z kolei, że zasada państwa prawa to wartość, która jest zapisana w traktatach, i która musi być wypełniana, ale nie powinna być powiązana z programami budżetowymi.

Pochodząca z Rumunii komisarz podkreśliła tymczasem w poniedziałek, że debata na temat przestrzegania rządów prawa "jest bardzo potrzebna w związku z tym, co dzieje się w Europie". - Dla mnie osobiście praworządność i przestrzeganie europejskich wartości jest bardzo ważne - zaznaczyła. - Niezależnie od tego, jaki będzie wynik tej debaty, uważam, że powinniśmy się trzymać traktatu, tworzyć miejsca pracy i wzrost gospodarczy, i być może utworzyć osobny mechanizm (dotyczący praworządności - red.)

Zastrzegła także, że ewentualne nowe zasady będą dotyczyły okresu dopiero po 2020 roku. - Nic nie może być zmienione w tej chwili. Wszystkie zasady dotyczące funduszy unijnych są ustanowione do końca obecnych ram finansowych, czyli do końca 2020 roku - zwróciła uwagę komisarz.

Prokuratura Europejska bez Polski, Polska bez funduszy?

Teraz do tych rozważań, które mają duże znaczenie dla Polski jako kraju objętego procedurą praworządności KE, dochodzi jeszcze kwestia Prokuratury Europejskiej. Na powołanie tego nowego urzędu, który będzie się zajmował oszustwami związanymi z wykorzystaniem środków z budżetu UE i międzynarodowymi oszustwami dotyczącymi podatku VAT, zgodziło się 20 państw członkowskich. Ma być ona stworzona w ramach "wzmocnionej współpracy", czyli bez udziału niechętnych jej krajów Unii, w tym Polski. Tymczasem w Brukseli pojawiają się głosy, że należałoby powiązać uczestnictwo w tej współpracy z możliwością korzystania ze środków unijnych.

Autor: momo/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY 2.0 | LIVIU SOVA/AGERPRES FOTO

Tagi:
Raporty: