tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Nowy rząd PiS

Nowi ambasadorzy. Waszczykowski wręczył nominacje

zobacz więcej wideo »
Nowi ambasadorzy. Waszczykowski wręczył nominacje
 • Waszczykowski wręczył nominacje czterem nowym ambasadoromWaszczykowski wręczył nominacje czterem nowym ambasadorom
 • Wizyta ministra Witolda Waszczykowskiego w AlgieriiWizyta ministra Witolda Waszczykowskiego w Algierii
 • Waszczykowski o spotkaniu Szydło z MacronemWaszczykowski o spotkaniu Szydło z Macronem
 • 20.11.2017 | "Szampany na Kremlu strzelają przez politykę ministra Waszczykowskiego"20.11.2017 | "Szampany na Kremlu strzelają przez politykę...
 • Waszczykowski o polityce zagranicznej rządu POWaszczykowski o polityce zagranicznej rządu PO
 • Waszczykowski: czas na debatę w PE jest niefortunnyWaszczykowski: czas na debatę w PE jest niefortunny
 • Waszczykowski: przystąpiliśmy do PESCO z wątpliwościamiWaszczykowski: przystąpiliśmy do PESCO z wątpliwościami
Foto: MSZ | Video: MSZ Nominacje wręczył Witold Waszczykowski

Obejmą placówki przy ONZ w Nowym Jorku, w Islandii, Armenii i Indiach. Szef MSZ Witold Waszczykowski wręczył w piątek, w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, nominacje czterem ambasadorom.

Joanna Wronecka, która obejmie placówkę w Nowym Jorku, ukończyła filologię arabską na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1993 roku pracowała w służbie zagranicznej, przechodząc kolejne szczeble kariery - od eksperta, poprzez radcę ministra do ambasadora tytularnego, pełniąc między innymi funkcję naczelnika, wicedyrektora i dyrektora departamentu, jak również podsekretarza stanu w MSZ - napisano w komunikacie resortu spraw zagranicznych.

W latach 1996-98 Wronecka pełniła funkcję wicedyrektora Departamentu Systemu Narodów Zjednoczonych, a od 1998 do 1999 roku - dyrektora Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ. Przez kolejne cztery lata była ambasadorem RP w Kairze. W latach 2003-2005 pracowała na stanowisku dyrektora Sekretariatu Ministra. Od 2005 do 2010 roku pełniła funkcję ambasadora RP w Rabacie.

Siedem lat temu (2010 roku) decyzją Wysokiego Przedstawiciela do spraw Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa została mianowana szefem delegatury Unii Europejskiej w Ammanie. W 2015 roku powołano ją na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.


Gerard Pokruszyński ambasadorem w Republice Islandii

Na stanowisko Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP w Republice Islandii został Gerard Pokruszyński. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz studium w zakresie prawa i ekonomii wspólnot europejskich w Centrum Europejskim UW, Podyplomowe Studium Obronności Państwa na Wydziale Strategiczno-Obronnym Akademii Obrony Narodowej, a także podyplomowe studia na Uniwersytecie Florenckim.

Od 1991 roku pracował w MSZ jako starszy radca w Departamencie Międzynarodowych Stosunków Ekonomicznych. W latach 1993-1997 pełnił funkcję Konsula Generalnego w Mediolanie. Od 2001 do 2002 roku pracował w Stałym Przedstawicielstwie RP przy OECD w Paryżu.

W latach 2004-2007 pełnił funkcję Konsula Generalnego w Malmoe, a w latach 2007-2009 roku - w Katanii. Od 2011 do 2015 roku pracował w Ambasadzie RP w Kijowie. Przez kolejne dwa lata (2015-2017 r.) piastował stanowisko dyrektora Sekretariatu Ministra, a następnie Departamentu Wschodniego.

Paweł Cieplak w Armenii

Paweł Cieplak będzie reprezentować Polskę na stanowisku ambasadora w Armenii. Ukończył studia w Instytucie Historycznym na Uniwersytecie Warszawskiem, był również stypendystą w Instytucie Hoovera na Uniwersytecie Stanforda w Stanach Zjednoczonych. Pracę w Departamencie Europy MSZ rozpoczął w 1991 roku.

Przez kolejne lata (1996-1998 r.) pracował w Ambasadzie RP w Rydze, a następnie (1998-2001) - w Ambasadzie RP w Wilnie. Od 2001 do 2005 roku pracował w Departamencie Europy Środkowej i Południowej i Departamencie Europy MSZ. W latach 2005-2007 roku ponownie podjął pracę w Ambasadzie RP w Wilnie. Od 2007 roku przez trzy lata pracował jako ambasador RP w Kazachstanie. Po powrocie do kraju pracował w Departamencie Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą oraz w Departamencie Wschodnim Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Indie dla Adama Burakowskiego

Ambasadorem w Republice Indii mianowany został Adam Burakowski, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studium Europy Wschodniej UW. Stopień doktora uzyskał w 2007 roku w Instytucie Studiów Politycznych PAN, a dwa lata temu - stopień doktora habilitowanego nauk politycznych. Od 2004 roku pracował w Instytucie Studiów Politycznych PAN jako asystent, a od 2007 roku jako adiunkt w Zakładzie Europy Środkowo-Wschodniej, następnie w Zakładzie Azji i Pacyfiku. Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie PAN.

Jednocześnie od 2006 roku rozpoczął pracę w Polskim Radiu, pełniąc w latach 2006-2010 roku funkcję zastępcy dyrektora Polskiego Radia dla Zagranicy. Koordynował także projekt Euranet Plus w Polskim Radiu oraz Grupę Europy Środkowo-Wschodniej Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Dwa lata temu został dyrektorem Biura Współpracy z Zagranicą PR.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Nowy rząd PiS

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje