tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Nowe wizy dla Ukraińców: "zakupowe"

Nowe wizy dla Ukraińców: "zakupowe"
Foto: TVN24 Ukraińcy będą mogli wjechać do Polski na wizie zakupowej

Od czwartku Polska zacznie wydawanie nowego rodzaju wiz schengeńskich dla obywateli Ukrainy; będą to tzw. wizy zakupowe, które można będzie otrzymać deklarując, że celem wyjazdu są zakupy w Polsce - poinformował we wtorek lwowski portal "Zaxid.net" (czyt. zachid.net).

Wiadomość tę przekazał na konferencji prasowej we Lwowie polski konsul generalny Jarosław Drozd - podał portal.

- Pierwsza taka wiza będzie wydawana na siedem dni, druga - na dłuższy termin: na pół roku i do roku, przy czym by uzyskać drugą wizę uprawniającą do turystyki zakupowej, ubiegająca się o nią osoba powinna przedstawić dowód zakupu dokonanego podczas pierwszego pobytu w Polsce. Suma zakupu jest nieograniczona - powiedział konsul.

Drozd wyjaśnił, że możliwość otrzymania wiz zakupowych będzie na razie dotyczyć wyłącznie mieszkańców pięciu obwodów, należących do lwowskiego okręgu konsularnego: obwodu lwowskiego, iwano-frankowskiego, tarnopolskiego, zakarpackiego oraz czerniowieckiego.

- Jest to swoisty eksperyment. Chcemy, by się udał i służył ludziom. Jest to jeden z elementów aktywizacji i liberalizacji ruchu wizowego - podkreślił polski dyplomata, cytowany przez "Zaxid.net".

Nowe punkty wizowe

Z myślą o liberalizacji porządku wizowego z Ukrainą w listopadzie Polska zaczęła otwierać w tym kraju specjalne punkty wizowe. Pierwsze dwa takie punkty działają już w Iwano-Frankowsku i we Lwowie. Punkty wizowe uruchamiane są w miejscach oddalonych od placówek dyplomatycznych RP oraz tam, gdzie - jak we Lwowie - działają polskie konsulaty, lecz liczba aplikujących o wizę jest tak duża, że nie pozwala na szybkie i sprawne obsłużenie każdego interesanta.

Do końca roku zaczną działać punkty wizowe w Tarnopolu, Równem i Łucku. W przyszłym roku punkty pojawią się także w Dniepropietrowsku, Doniecku, Charkowie, Kijowie, Odessie, Chmielnickim, Żytomierzu, Winnicy oraz na Krymie.

Prawie pół miliona wiz dla Ukraińców

Polscy dyplomaci podają, że do końca października bieżącego roku siedem działających na Ukrainie konsulatów RP wydało obywatelom Ukrainy prawie pół miliona wiz. Jest to połowa ogólnej liczby wiz wystawionych dla Ukraińców przez wszystkie państwa Schengen.

Prowadzenie polskich punktów wizowych powierzono wyłonionej w przetargu firmie VFS Global. Działa ona na rynku pośrednictwa wizowego od 10 lat, współpracując w tej dziedzinie z 38 państwami. Na Ukrainie firma ta obsługuje 14 misji dyplomatycznych.

VFS Global będzie pobierać od Ukraińców za swe usługi opłatę w wysokości 20 euro. Opłata ta jest niezależna od stawek pobieranych przez konsulaty za rozpatrzenie wniosku wizowego. W przypadku wizy schengeńskiej opłata konsularna wynosi 35 euro.

Wcześniej, w celu uproszczenia procedury uzyskiwania wiz, Polska ograniczyła liczbę niezbędnych do tego dokumentów. Od początku września konsulowie nie wymagają już od obywateli Ukrainy zaświadczeń o zarobkach, zatrudnieniu czy posiadanych środkach finansowych.

Obywatele UE, w tym Polski, podróżują na Ukrainę bez wiz. Kijów zniósł je w 2005 r.

jk\mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
zoriana_sitarska
zoriana_sitarska

taka jest teoria..
a tak to wygląda wpraktyce:
opiszę gehennę która czeka każdego Ukraińca z wydaniem wizy.
Zaprosiłam Kuzynkę ,która mieszka we Lwowie do Polski na swoją okrągłą rocznice urodzin.Wysłałam zaproszenia dla niej i męża dwa miesiące przed planowaną imprezką....jakież było moje zdziwienie jak okazało się rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje