Szpiegowali Chiny na prośbę USA? Nowe dokumenty Snowdena


Istniał plan, według którego Nowa Zelandia miała we współpracy z USA szpiegować chińskie placówki na swoim terytorium - wynika z kolejnych wykradzionych przez Edwarda Snowdena dokumentów.

Współpraca miała zostać nawiązana pomiędzy amerykańskimi hakerami i nowozelandzkimi szpiegami. Według ujawnionego planu, mieli oni włamać się do sieci informatycznych i przechwytywać dane przesyłane pomiędzy chińskim konsulatem oraz biurem paszportowym w Auckland.

O treści wykradzionych dokumentów poinformowała gazeta "Herald on Sunday", która sama powołuje się z kolei na amerykański portal The Intercept.

Plan wszedł w życie?

Według ujawnionych dokumentów, cały plan otrzymał w USA kryptonim "Basilhayden" - nazwę ulubionego bourbona pitego przez filmowego Jamesa Bonda.

Nowe Zelandia miała dać Amerykanom dostęp do "obszarów i państw", które są trudno dostępne dla Stanów Zjednoczonych - wynika z wykradzionych przez Edwarda Snowdena dokumentów amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego z 2013 roku.

W kwietniu 2013 roku plan - według ujawnionych dokumentów - miał uzyskać słowną aprobatę. Jak zauważa gazeta "New Zealand Herald", w tym samym miesiącu nowozelandzki premier John Key złożył wizytę w Chinach i zapewniał o przyjaźni łączącej oba państwa.

Nie wiadomo jednak czy szpiegowski plan wszedł w życie, ponieważ Edward Snowden w połowie 2013 roku zrezygnował z pracy i przestał mieć dostęp do tajnych dokumentów.

Szybka reakcja Chin

Ujawnione informacje wywołały szybką reakcję dyplomatyczną Chin. "Jesteśmy zaniepokojeni treścią ujawnionych dokumentów, przykładamy wielką wagę do bezpieczeństwa naszych sieci komputerowych" - brzmi treść oświadczenia opublikowanego przez chińską ambasadę w Nowej Zelandii. "Potrzebne są regulacje dotyczące dopuszczalnego zachowania w cyberprzestrzeni" - podkreślono.

Snowden jest byłym współpracownikiem amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), z której wykradł tysiące dokumentów i je ujawnił. Otrzymał tymczasowy azyl polityczny w Rosji w 2013 r., w Stanach Zjednoczonych postawiono mu natomiast zarzuty ujawnienia tajemnicy państwowej i szpiegostwa.

Autor: mm//tka / Źródło: New Zealand Herald, Xinhua