Nowa Komisja Europejska

Aktualizacja:

Parlament Europejski zatwierdził skład nowej Komisji Europejskiej. Nowa jakość i specjalne partnerstwo - takie deklaracje odnośnie nowej Komisji składał jeszcze przed głosowaniem Jose Manuel Barroso. "Rząd Unii Europejskiej" liczy 27 komisarzy.

Moja ekipa jest gotowa sprostać wyzwaniom, jakie przed nią stoją. To ekipa, która zasługuje na państwa poparcie. Odejdźmy od debat instytucjonalnych na rzecz wyników! UE ma wreszcie odpowiednie ramy prawne, by sprostać wyzwaniom, które przed nią stoją. Czas pokazać obywatelom, że nam na nich zależy! Jose Manuel Barroso

To z pewnością najsłabsza KE, jaką kiedykolwiek widzieliśmy. Około dziesięciu desygnowanych komisarzy wykazało brak kompetencji lub ambicji Harlem Desir, przeciwnik Komisji

Ta Komisja to nowa jakość i specjalne partnerstwo Jose Manuel Barroso

Za nową KE głosowało 488 europosłów, przeciw było 137, wstrzymało się 72. W nowej KE komisarzem ds. budżetu jest z Polski Janusz Lewandowski.

Przewodniczący agituje i dziękuje

- Przystępujemy natychmiast do działania - zadeklarował Barroso, dziękując europarlamentowi za poparcie. - Jesteśmy dumni; będziemy pracować na rzecz dobra demokracji i Europy. Bo Europa jest tak naprawdę źródłem wolności na świecie".

Jeszcze chwilę przed głosowaniem przekonywał do nowego składu komisji, składając mnóstwo deklaracji i obietnic.

- Moja ekipa jest gotowa sprostać wyzwaniom, jakie przed nią stoją. To ekipa, która zasługuje na państwa poparcie - apelował Barroso w Strasburgu. - Odejdźmy od debat instytucjonalnych na rzecz wyników! UE ma wreszcie odpowiednie ramy prawne, by sprostać wyzwaniom, które przed nią stoją. Czas pokazać obywatelom, że nam na nich zależy! - nawoływał.

Szef Komisji Europejskiej obiecał europosłom, że podczas swego drugiego mandatu "zrobi wszystko co możliwe", by bronić wspólnotowego wymiaru Unii Europejskiej, czyli modelu postrzeganego w opozycji do modelu międzyrządowego.

Duuużo obietnic

Obietnic z ust przewodniczącego Komisji Europejskiej było naprawdę sporo.

Barroso zapowiedział prace na rzecz ożywienia gospodarczego, ograniczenia bezrobocia i ubóstwa, a także walkę z ociepleniem klimatu i "zieloną", zrównoważoną gospodarkę i wzmocnienie wymiaru społecznego.

Innym przyrzeczeniem, jakie złożył było "otwarcie nowej epoki w Europie", jeżeli chodzi o unijną politykę zagraniczną. Barroso obiecał "jeden głos" UE w świecie i wzmocnienie jej pozycji m.in. dzięki koordynacji polityk gospodarczych.

Porozumienie zawarte

Wcześniej we wtorek eurodeputowani przyjęli w głosowaniu porozumienie o współpracy między Komisją Europejską a Parlamentem Europejskim na najbliższe pięć lat. Przewiduje ono bliższą i częstszą komunikację między liderami obu instytucji.

I tak Barroso zgodził się, by jego odpowiednik w PE, czyli przewodniczący Jerzy Buzek, mógł od czasu do czasu uczestniczyć w posiedzeniach kolegiów komisarzy, natomiast Barroso ma częściej niż dotychczas pojawiać się na posiedzeniach konferencji przewodniczących frakcji politycznych PE.

Źródło: PAP, lex.pl