tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Kim "skłonny powrócić do rozmów o rozbrojeniu nuklearnym"

Kim "skłonny powrócić do rozmów o rozbrojeniu nuklearnym"
Foto: KCNA / EPA Kim Dzong Un złozył wizytę w Chinach (materiał "Faktów" z 28 marca)

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un powiedział prezydentowi Chin Xi Jinpingowi, że jest skłonny wrócić do sześciostronnych rozmów na temat rozbrojenia nuklearnego – podał japoński dziennik "Nikkei”, powołując się na anonimowe źródła.

Taka oferta miała paść w czasie niedawnej nieoficjalnej wizyty Kima w Pekinie. Rozmówcy "Nikkei" twierdzą, że wizyta została zainicjowana przez stronę północnokoreańską, a zgoda na rozmowy sześciostronne, na które Pekin od dawna nalegał, miała być ustępstwem Kima w celu poprawy stosunków z ChRL.

Według źródeł "Nikkei", Kim może zaoferować wznowienie rozmów sześciostronnych również w czasie zaplanowanego na maj spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Zanim do niego dojdzie, pod koniec kwietnia Kim spotka się z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem.

Rozmowy sześciostronne

Negocjacje z udziałem USA, Chin, Japonii, Rosji i Korei Południowej. rozpoczęto w 2003 roku, by nakłonić Pjongjang do wstrzymania programu zbrojeń atomowych i rakietowych. Rozmowy zawieszono w 2008 roku, a w roku 2013 Kim oświadczył, że z nich rezygnuje.

Oficjalne komunikaty Chin i Korei Północnej po wizycie Kima w Pekinie nie wspominały o ewentualnym wznowieniu rozmów sześciostronnych. Działania w tym celu mogą zostać podjęte dopiero po spotkaniu Kima z Trumpem – powiedział jeden z rozmówców "Nikkei".

Cytowany przez południowokoreańską agencję Yonhap anonimowy urzędnik biura prezydenta Muna ocenił, że rozmowy sześciostronne będą wzięte pod uwagę, jeśli potrzeba będzie gwarancji innych państw po spotkaniach Korei Północnej z Koreą Południową i USA, oraz ewentualnym szczycie trójstronnym. Takie stanowisko może odzwierciedlać obawy, że wielostronne rozmowy odwlekłyby negocjacje na temat zakończenia programu zbrojeniowego Pjongjangu – pisze Yonhap.

Atmosfera pojednania

Szef MSZ Korei Północnej Ri Jong Ho ocenił, że na Półwyspie Koreańskim tworzy się atmosfera umożliwiająca pojednanie i budowę zaufania pomiędzy obiema Koreami. Jjeśli będą one ściśle współpracować, może zostać osiągnięty przełom na drodze do zjednoczenia – przekazały w czwartek rosyjskie media. Ri wygłosił tę opinię w czasie wizyty w Azerbejdżanie, uznawanej za element dyplomatycznej ofensywy Pjongjangu. W przyszłym tygodniu Ri ma odwiedzić Rosję.

Gotowość do dwustronnego spotkania z władzami w Pjongjangu wyrażał również rząd Japonii. Według dziennika "Asahi", taki szczyt mógłby się odbyć na początku czerwca.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Trump spotkał się z Kimem

Korea Północna grozi USA

Korea Północna grozi

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje