tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Niemiecki polityk Zielonych: nie można tylko żądać od Polski solidarności

Niemiecki polityk Zielonych: nie można tylko żądać od Polski solidarności
Foto: Heinrich-Böll-Stiftung CC BY SA Szef Komisji Europejskiej: "Nie prowadzimy wojny z Polską"

Współprzewodniczący Europejskiej Partii Zielonych, niemiecki polityk Reinhard Buetikofer przestrzegł przed "wykluczaniem Polski" w UE. Nieprawidłowości dotyczące państwa prawa występują także w innych krajach, w tym w Niemczech - powiedział agencji dpa.

- Uważam, że to, co zrobiono w Polsce jest absolutnie nie do przyjęcia, ale trzeba widzieć i belkę w swoim oku - oświadczył Reinhard Buetikofer. - Kiedy lobby przemysłu motoryzacyjnego u nas (w Niemczech - red.) ma wciąż uprzywilejowany dostęp do politycznych decydentów, czy to jest idealne wyobrażenie demokracji? - pytał.

"Europa częściowego wykluczenia"

Buetikofer przestrzegł przed "Europą częściowego wykluczania", krytykując pojawiające się w Parlamencie Europejskim żądania ograniczenia funduszy Polsce bądź Węgrom za naruszanie unijnych reguł bądź wyrzucenia tych krajów z UE.

- Nie takiej debaty potrzebujemy - powiedział.

Oświadczył też, że nie można tylko żądać od Polski solidarności, na przykład w kwestii uchodźców, trzeba także iść na ustępstwa.

- Od nas oczekuje się na przykład solidarności energetycznej. A to oznacza, że nie forsuje się gazociągu Nord Stream 2, nie zważając na sąsiadów - zauważył polityk.

Także w sporze o politykę azylową Buetikofer zasygnalizował wyjście naprzeciw wschodnioeuropejskim krajom UE.

- Przypuszczam, że będzie raczej jakieś porozumienie bez wiążących kwot rozdziału uchodźców - powiedział, wyrażając przekonanie, że powinno być zasadą, iż każdy kraj wnosi wkład w rozwiązywanie problemu uchodźców.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Konflikt wokół TK

Polska pod lupą KE

Pozostałe informacje