tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Słowacy wybrali, Niemcy się niepokoją. "Upiory nacjonalizmu"

Największe niemieckie gazety niepokoją się wzrostem poparcia dla partii nacjonalistycznych w wyborach na Słowacji. „Sueddeutsche Zeitung” uważa, że premier Robert Fico prowadził chybioną kampanię wyborczą; „FAZ” wymienia wśród przyczyn politykę migracyjną UE.

„Sueddeutsche Zeitung” pisze o „zatrutej atmosferze” na Słowacji. Zdaniem komentatora wybory „skończyły się fiaskiem – dla Roberta Fico, dla Słowacji i dla Europy”.

Premier - "dysponujący absolutną większością, w kraju z kwitnącą gospodarką, leżącym poza szlakami uchodźców" - prowadził widocznie „chybioną kampanię wyborczą" – ocenia autor.

„Populista (Fico - red.) grał ksenofobiczną kartą i wysyłał negatywne sygnały – przeciwko muzułmanom, przeciwko uchodźcom, przeciwko liberalnej UE. A teraz jest jako zwycięzca przegranym. Nie tylko stracił część swoich wyborców, lecz stoi przed nierozwiązywalnym problemem stworzenia rządu” – czytamy w „SZ”.

Komentator przypomina, że do parlamentu weszło dziewięć partii, z których kilka jest nacjonalistycznych, a jedna skrajnie prawicowa. Fico „nie może pozbyć się upiorów, które sam wywołał” - zauważa.

Autor zwraca uwagę, że ponad połowa słowackich wyborców oddała głosy na partie, które są „jeszcze bardziej prawicowe i ksenofobiczne niż farbowani socjaldemokraci". To pokazuje, jak zatruta jest atmosfera w kraju i jak za pomocą „wywoływania paniki” można zdestabilizować stabilną demokrację - dodaje.

Za kilka miesięcy Słowacja przejmie przewodnictwo w UE. Fico, jeżeli pozostanie premierem, będzie musiał poszukiwać kompromisów, które ostatnio zdecydowanie zwalczał. Miejmy nadzieję, że i to także nie zakończy się fiaskiem – konkluduje komentator „SZ”.

"To sygnał, że coraz więcej wschodnich Europejczyków nie rozumie, jakie korzyści daje UE"

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” pisze, że Słowacy zagłosowali „przeciwko proeuropejskim partiom, wzmocnili neoliberalnych krytyków UE i pomogli skrajnej prawicy dostać się do parlamentu”.

Oczywiście – zaznacza komentator - można „nadal postępować tak, jakby nie miało to nic wspólnego z masową imigracją, z polityką azylową Niemiec i UE czy też z groźbami czołowych polityków UE skreślenia krnąbrnym krajom Grupy Wyszehradzkiej środków z unijnych funduszy”. „Nie byłoby to jednak roztropne” – napomina.

Jego zdaniem znaczenie wyniku tych wyborów nie ogranicza się do Słowacji. To sygnał, że coraz więcej wschodnich Europejczyków nie rozumie, jakie korzyści daje im UE. „Przyczyną jest nie tylko rzekoma reakcyjna mentalność wyborców. Te przyczyny tworzy też sama UE” – podsumowuje autor.

Wybory na Słowacji

Partia Socjaldemokratyczna (SMER) wygrała sobotnie wybory parlamentarne na Słowacji, uzyskując ok. 28 proc. głosów, co daje jej 49 mandatów ze 150. Dotychczas miała 83 deputowanych.

Zdaniem analityków utworzenie przez nią nowego gabinetu będzie jednak problematyczne m.in. wobec sukcesu skrajnych nacjonalistów, którzy po raz pierwszy weszli do parlamentu.

Skrajni nacjonaliści z partii LSNS, którym przewodzi Marian Kotleba, uzyskali 8 proc. głosów, co przełożyło się na 14 mandatów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
jan_nowak0eus

Ja to już nie łapię tego "wolnego świata". To w końcu jak to jest, według UE wszyscy jesteśmy równi, czy równa jest tylko lewica, liberałowie i do przełknięcia centrum, a prawica to gorzej niż niewolnik w czasach starożytnych?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   4
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   alamo905

   tylko lewacka lewica,bo dla rządzących liberałów prawda objawiona jest tylko jedna.Po za tym na partie prawicowe,na wszelkie opinie,fora społecznościowe nakłada się kaganiec,możesz pisać i opiniować ,ale tylko lewackie myślenie jest słuszne,reszta jest rugowana ,cenzurowana na wszelkie dostępne sposoby.Tylko po wyborach potem jest wielkie rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Dr Dreyfuss
     Dr Dreyfuss

     Brawo Słowacja!!! to jest odpowiedz społeczenstwa słowackiego na strounijne gierki ws. grupy wyszehradzkiej!

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       2
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        2
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje