tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Szef MSZ Niemiec: Tillerson "żywo uczestniczył" w dyskusji

Niemiecki minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel powiedział w piątek na zakończenie spotkania szefów dyplomacji G20 w Bonn, że nie ma wątpliwości, iż Europa powinna wydawać więcej na obronność, ale trzeba mieć na uwadze dążenie do zrównoważonego rozwoju.

- Nie ma wątpliwości, że Europa będzie musiała wziąć na siebie więcej odpowiedzialności za to (wydatki obronne - red.), ale nie możemy ograniczyć działań w zakresie bezpieczeństwa i pokoju tylko do skali wydatków na obronność. To nie pozwoli nam na walkę ze zmianami klimatu, suszą albo biedą - powiedział Gabriel na kończącej spotkanie G20 konferencji prasowej.

"Kształtowanie ładu politycznego"

Dwudniowe spotkanie szefów MSZ państw G20 przebiegło pod hasłem "Kształtowanie ładu politycznego - polityka zagraniczna to więcej niż tylko rozwiązywanie kryzysów". W centrum zainteresowania był nowy szef dyplomacji USA Rex Tillerson, który spotkał się po raz pierwszy m.in. z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

Na marginesie spotkania rozmawiano także m.in. o Syrii. Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Marc Ayrault powiedział w piątek, że rozmowy były "szczególnie pożyteczne", podkreślając, że odbyły się tydzień przed wznowieniem w Genewie syryjskich rozmów pokojowych pod auspicjami ONZ.

- Jest dla nas ważne i absolutnie zasadnicze, by utrzymywać ze Stanami Zjednoczonymi bliski dialog w kwestiach Syrii i wielu innych - powiedział Ayrault dziennikarzom.

"Aktywny udział" szefa dyplomacji USA

Gabriel ujawnił, że Tillerson "żywo uczestniczył" w dyskusji. - Wszyscy byli zadowoleni, że Rex Tillerson był tutaj i wziął aktywny udział w dyskusji. Oczywiście wszyscy wiedzą, i Stany Zjednoczone wyraziły to poprzez swojego ministra spraw zagranicznych, że potrzebujemy międzynarodowej współpracy w celu rozwiązania kryzysów istniejących na świecie - powiedział szef niemieckiej dyplomacji.

Niemcy sprawują w tym roku przewodnictwo w G20, nieformalnym klubie zrzeszającym 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską. W ramach niemieckiej prezydencji 7-8 lipca w Hamburgu odbędzie się spotkanie szefów państw i rządów krajów G20.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje