tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Niemcy wybrali

"Chcemy stabilnego rządu". Wstępne porozumienie z SPD do połowy stycznia?

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w poniedziałek, że ma nadzieję na zakończenie wstępnych koalicyjnych rozmów z SPD do połowy stycznia. Za cel negocjacji uznała stworzenie rządu ze stabilną większością w Bundestagu.

- Chcemy stabilnego rządu - powiedziała Merkel po spotkaniu polityków CDU w Berlinie.

Kanclerz oświadczyła również, że z punktu widzenia CDU oraz CSU sukces negocjacji rządowych zależy od "osiągnięcia porozumienia w określonych sprawach podczas wstępnych rozmów".

SPD sceptyczne do koalicji

Pierwsze spotkanie liderów CDU, CSU i SPD odbyło się w zeszłą środę. Obie partie wyraziły zgodę na podjęcie rozmów o koalicji rządowej. Do następnego spotkania w gronie szefów trzech partii ma dojść w najbliższą środę. Na początek stycznia zaplanowano pierwsze rozmowy sondażowe.

W SPD są silne opory przeciwko koalicji z Merkel. Część socjaldemokratów uważa, że ich partia straciła w minionych czterech latach na współpracy rządowej z chadekami, a kontynuowanie koalicji może być "gwoździem do trumny" dla SPD. Partia Schulza rozważa możliwość tolerowania rządu mniejszościowego Merkel, na co jednak nie zgadzają się CDU i CSU.

Niemiecki dziennik kół gospodarczych "Handelsblatt" pisał, że Schulz domaga się dla swojej partii w przypadku utworzenia koalicji z blokiem partii chadeckich CDU/CSU teki ministra finansów. Ten resort był dotychczas w gestii CDU.

Trzy miesiące od wyborów

W wyborach do Bundestagu z 24 września CDU i CSU uzyskały wynik znacznie poniżej oczekiwań - 32,9 procent. Próba stworzenia koalicji z FDP i Zielonymi, nazywanej "jamajską" od barw symbolizujących te partie, nie powiodła się.

W tej sytuacji chadecy zaproponowali rozmowy o koalicji SPD. Po wyborach socjaldemokraci zapowiedzieli przejście do opozycji, jednak pod wpływem prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera zmienili zdanie i wyrazili wstępną gotowość do spotkania z CDU i CSU.

Od ukonstytuowania się nowego Bundestagu 24 października rząd Merkel sprawuje swoje obowiązki komisarycznie, co ogranicza jego możliwości podejmowania decyzji, szczególnie w sprawach międzynarodowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Niemcy wybrali

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje