Inauguracyjne posiedzenie Bundestagu. Schaeuble nowym przewodniczącym


Wolfgang Schaeuble został nowym przewodniczącym Bundestagu. Podczas inauguracyjnego posiedzenia parlamentu na kandydata klubu CDU/CSU głosowało we wtorek 501 deputowanych. Najbardziej doświadczony niemiecki polityk zasiada w Bundestagu nieprzerwanie od 1972 roku.

Przeciwko jego kandydaturze było 173 parlamentarzystów, a 30 wstrzymało się od głosu. Brak poparcia dla chadeka sygnalizowała wcześniej Alternatywa dla Niemiec (AfD), która jest przeciwna polityce ratowania strefy euro i pomocy finansowej dla Grecji. 75-letni polityk CDU zastąpił na stanowisku szefa Bundestagu swojego partyjnego kolegę Norberta Lammerta, który kierował pracami parlamentu przez ostatnie 12 lat.

Uroczyste posiedzenie otworzył honorowy przewodniczy Izby, poseł FDP Hermann Otto Solms. Rola ta miała przypaść Schaeublemu, jednak ze względu na jego planowany wybór na przewodniczącego parlamentu zastąpił go 76-letni Solms, który sprawował mandat poselski przez 33 lata.

Siedem partii, sześć klubów

Wybrany 24 września parlament liczy 709 posłanek i posłów. W nowym Bundestagu zasiadają reprezentanci siedmiu partii. Ponieważ partie chadeckie CDU i CSU tworzą tradycyjnie jedną frakcję, w parlamencie będzie sześć klubów poselskich.

Dwoje deputowanych, w tym Frauke Petry z konserwatywno-nacjonalistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD), to posłowie niezależni.

Ukonstytuowanie się nowego Bundestagu oznacza koniec kadencji rządu Angeli Merkel. Po zakończeniu posiedzenia prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wręczy kanclerz i jej ministrom dymisje.

Prezydent zapowiedział, że poprosi rząd o dalsze wykonywanie obowiązków do czasu zaprzysiężenia nowego gabinetu. Rozmowy o nowej koalicji CDU/CSU z FDP i Zielonymi trwają. Zdaniem ekspertów nowy rząd Merkel powstanie najpóźniej na początku przyszłego roku.

Najbardziej doświadczony niemiecki polityk

Nowy przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble był od 2009 roku ministrem finansów, a wcześniej, w pierwszym rządzie kanclerz Angeli Merkel (2005-2009), kierował resortem spraw wewnętrznych. Za kanclerza Helmuta Kohla był szefem urzędu kanclerskiego (1984-1989) i szefem MSW (1989-1991). Sprawując tę ostatnią funkcję, odegrał główną rolę w negocjacjach prowadzących do podpisania traktatu zjednoczeniowego Niemiec. Przez dwa lata (1998-2000) kierował CDU, ale zrezygnował z tej funkcji na rzecz Merkel w związku z aferą dotyczącą nielegalnych funduszy partyjnych. W październiku 1990 roku Schaeuble padł ofiarą zamachu. Uznany za psychicznie chorego napastnik oddał do niego dwa strzały podczas wiecu wyborczego. Od tego czasu częściowo sparaliżowany polityk porusza się na wózku inwalidzkim.

Odrzucona kandydatura Glasera

Bundestag odrzucił na inauguracyjnym posiedzeniu kandydaturę Albrechta Glasera z Alternatywy dla Niemiec (AfD) na wiceszefa parlamentu. Glaser nie otrzymał w żadnej z trzech tur głosowań wymaganej większości. W ostatniej, w której potrzebował jedynie zwykłej większości, poparło go 114 posłów. 545 deputowanych głosowało przeciwko niemu, a 26 wstrzymało się od głosu.

Głosowanie nad kandydaturą Glasera było pierwszą próbą sił w konfrontacji między antyislamską i antyimigrancką AfD, która po raz pierwszy weszła do parlamentu, a pozostałymi partiami reprezentowanymi w Bundestagu, odmawiającymi współpracy z ich zdaniem nacjonalistycznym i prawicowo-populistycznym ugrupowaniem.

Przeciwnicy zarzucają Glaserowi kwestionowanie zasady swobody wyznania. Były polityk CDU uważa, że islam nie jest religią, lecz ruchem politycznym opartym na szariacie i jest w związku z tym sprzeczny z konstytucją.

Zgodnie z regulaminem Bundestagu każdy klub poselski ma prawo do jednego wiceprzewodniczącego. Jeżeli AfD zaproponuje innego kandydata, na jednym z kolejnych posiedzeń dojdzie do ponownego głosowania.

Kandydaci innych partii uzyskali wymaganą większość głosów. Z ramienia CDU/CSU wiceprzewodniczącym został poseł bawarskiej CSU Hans-Peter Friedrich, z SPD Thomas Oppermann, z FDP Wolfgang Kubicki. Stanowiska wiceprzewodniczących zachowały Petra Pau z Lewicy i Claudia Roth z Zielonych.

Autor: kg,mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: