tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Katolicki dysydent, przeciwnik beatyfikacji Jana Pawła II. Nie żyje Giovanni Franzoni

Katolicki dysydent, przeciwnik beatyfikacji Jana Pawła II. Nie żyje Giovanni Franzoni
Foto: Wikipedia Giovanni Fanzoni został przeniesiony do stanu świeckiego za swoje poglądy

W wieku 88 lat zmarł we Włoszech katolicki dysydent Giovanni Franzoni, były opat rzymskiej bazyliki świętego Pawła za Murami przeniesiony do stanu świeckiego przez papieża Pawła VI za lewicowe sympatie. Pisze o nim watykański dziennik "L'Osservatore Romano".

W piątkowo-sobotnim wydaniu gazeta przedstawiła krótką biografię byłego zakonnika, najmłodszego uczestnika Soboru Watykańskiego II, który popadł w konflikt ze Stolicą Apostolską i z włoskim Kościołem za publicznie wyrażane sympatie dla włoskiej partii komunistycznej.

W artykule na łamach dziennika podkreślono, że Franzoniego inspirowały sylwetki katolickiego burmistrza Florencji Giorgio La Piry i księdza Lorenzo Milaniego. Niedawno przy grobie tego kapłana, działacza społecznego i opiekuna ubogich modlił się papież Franciszek.

Przeniesiony do stanu świeckiego

"L'Osservatore Romano" przypomina, że w 1964 roku Franzoni został mianowany opatem bazyliki św. Pawła za Murami i w tej roli wziął udział w dwóch ostatnich sesjach Soboru Watykańskiego II.

"Jego interpretacja nauki społecznej Kościoła i jego wybory polityczne były powodem bolesnych wydarzeń w diecezji rzymskiej i we włoskim Kościele, które doprowadziły do przeniesienia go do stanu świeckiego w 1976 roku" - podkreślono w artykule. "Opuściwszy zakon benedyktynów, założył w opuszczonym budynku w pobliżu opactwa wspólnotę świętego Pawła" - dodaje gazeta.

Przeciwnik beatyfikacji Jana Pawła II

Franzoni był jednym z sygnatariuszy listu przeciwników beatyfikacji Jana Pawła II. Zarzucili oni papieżowi m.in. złe zarządzanie Kościołem oraz podjęcie kroków przeciwko teologii wyzwolenia. Jako przeciwnik wyniesienia papieża Polaka na ołtarze były zakonnik był potem świadkiem w procesie beatyfikacyjnym i złożył zeznania przed trybunałem kanonicznym.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje