tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Lubił hamburgery, sprzątał swój pokój i kłamał. Orangutan wychowywany jak człowiek

Chantek miał swoje obowiązki domowe i ulubione zabawki. Nauczył się komunikować w języku migowym, a nawet kłamać. Sielanka skończyła się, gdy orangutan dorósł i zaczął sprawiać problemy. Zmarł w wieku 39 lat w zoo w Atlancie. (Materiał magazynu "Polska i świat")

Orangutan Chantek urodził się w ośrodku badań nad naczelnymi w Atlancie, na południu USA. Potem  przez dziewięć lat mieszkał z antropolog Lyn Miles w jej domu w stanie Tennessee. Nauczył się wówczas sprzątać swój pokój, wykonywać i wykorzystywać proste narzędzia, wskazać drogę czy korzystać z toalety. Był też jedną z pierwszych i nielicznych małp człekokształtnych na świecie, która posługiwała się językiem migowym.

- Poznał wiele znaków. Jego pierwszymi były: jeść i pić - wspominała Lyn Miles. Z czasem orangutan nauczył się składać proste zdania, a podobno nawet kłamać.

- To był projekt naukowy, więc próbowaliśmy zbadać, jak często kłamał. Wyszło nam, że trzy razy w tygodniu. W każdym razie tyle razy udało nam się go przyłapać - opowiadała.

Trafił do zoo

Sielanka - podobnie jak większość tego typu eksperymentów z naczelnymi - skończyła się, gdy orangutan dorósł i zaczął sprawiać problemy.

- Problemy zaczynają się, gdy wchodzą w okres dojrzewania. Jeżeli jest to samiec, próbuje zdominować członków stada - wyjaśnia Katarzyna Wejchert z warszawskiego zoo.

W 1997 roku Chantek trafił do zoo w Atlancie, zaczął tyć, a potem pojawiły się problemy kardiologiczne. Zmarł w wieku 39 lat.

- Będzie nam go bardzo brakowało. Chantek miał niezwykłą, serdeczną osobowość, a także wyjątkowe sposoby na komunikowanie się i porozumiewanie z tymi, których znał najlepiej. Możliwość opiekowania się nim przez ostatnie 20 lat była dla nas zaszczytem - podkreśliła przedstawicielka zoo Hayley Murphy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
awa953

Nie ma czym się zachwycać, ci "naukowcy" to zwykli dranie znęcający się nad zwierzętami , to tak jakby człowieka zamknąć w klatce i przymuszać go do uczenia się zachowań zwierzęcych. Miłe? Zachwycające?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   2
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    3
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje