tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Nie wolno było pozwolić, aby zgwałcona dziewczynka urodziła"

- Nie wolno było pozwolić, aby dziewczynka zgwałcona przez swego ojczyma urodziła, zwłaszcza że zagrażało to jej życiu - powiedział prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva. Skrytykował jednocześnie kościelny konserwatyzm za ekskomunikę nałożoną na tych, którzy dopomogli dziewięciolatce w usunięciu ciąży.

Nie wolno było pozwolić, aby dziewczynka zgwałcona przez swego ojczyma urodziła, zwłaszcza że zagrażało to jej życiu. Sądzę, że medycyna w tym przypadku postąpiła bardziej prawidłowo niż Kościół i zrobiła to, co miała do zrobienia: uratowała życie dziewięciolatki.

prezydent Brazylii Liuz Inacio Lula da Silva

Prezydent Brazylii wyraził ubolewanie, że arcybiskup Recife i Olindy (północno-wschodnia Brazylia) Jose Cardoso Sobrinho nałożył ekskomunikę na lekarzy przeprowadzających aborcję u dziewięciolatki w podwójnej ciąży, zgwałconej przez ojczyma. Taka sama kara kościelna została nałożona na matkę, która podpisała zgodę na aborcję.

Medycyna lepsza niż Kościół?

- Jako chrześcijanin i jako katolik głęboko ubolewam, że biskup Kościoła katolickiego myśli w tak konserwatywny sposób - powiedział dziennikarzom Luiz Inacio Lula da Silva.

- Nie wolno było pozwolić, aby dziewczynka zgwałcona przez swego ojczyma urodziła, zwłaszcza że zagrażało to jej życiu. Sądzę, że medycyna w tym przypadku postąpiła bardziej prawidłowo niż Kościół i zrobiła to, co miała do zrobienia: uratowała życie dziewięciolatki - dodał.

Zagrożenie życia

Poronienie wywołano w środę w 15. tygodniu ciąży środkami farmakologicznymi. Dziewczynka ważyła 36 kilogramów i w opinii lekarzy jej macica była za mała, wobec czego ciąża zagrażała poważnie jej życiu.

W Brazylii co do zasady aborcja jest nielegalna. Wyjątki są możliwe, gdy ciąża zagraża życiu kobiety, gdy płód nie ma szans przeżycia oraz gdy kobieta padła ofiarą gwałtu, a ciąża nie przekroczyła 20. tygodnia.

jak/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje