tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Być może to nowa era". Netanjahu: Izrael i USA mają wielką misję

Izrael i Stany Zjednoczone mają "wielką misję", aby przeciwstawić się zagrożeniu nuklearnemu ze strony Iranu - powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu w czwartek wieczorem w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji Fox News.

Netanjahu, który spotkał się w środę w Białym Domu z prezydentem USA Donaldem Trumpem, powiedział gospodarzowi programu Seanowi Hannity, że agresywna retoryka władz w Teheranie wobec Izraela ma na celu ukrycie ich intencji wobec USA.

"Jesteście Wielkim Szatanem"

- Oni chcą mieć (międzykontynentalne pociski balistyczne), które mogą dosięgnąć waszego kraju. Dlatego teraz nad nimi pracują. Pamiętajcie, jesteście (dla nich - red.) Wielkim Szatanem - powiedział szef izraelskiego rządu. I dodał, że Irańczycy "uważają, iż ich przeznaczeniem jest rządzenie światem". - Jeśli ktokolwiek się z nimi nie zgadza, są w stanie go sobie podporządkować albo zabić i pracują nad środkami do osiągnięcia tego celu - wskazał.

Premier Izraela nazwał spotkanie z prezydentem Trumpem "historyczną chwilą", a także "spotkaniem umysłów i serc". - Uważam, że teraz, jak powiedział prezydent, nasz sojusz jest nawet silniejszy - podkreślił Netanjahu. - (Prezydent) nazwał to nowym dniem. A być może jest to nowa era - dodał premier Izraela.

Krytyka umowy z Iranem

Następnie Netanjahu po raz kolejny skrytykował umowę nuklearną światowych mocarstw z Iranem z lipca 2015 roku, co - jak wskazuje Fox News - było jego głównym źródłem frustracji w relacjach z administracją poprzedniego prezydenta Baracka Obamy. Porozumienie ma na celu ograniczenie programu nuklearnego Iranu i przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji.

- Porozumienie generalnie mówiło, że dzisiaj nie ma żadnej bomby, a sto bomb będzie jutro, za dziesięć lat - powiedział premier Izraela. - Ale ta nuklearna puszka z jedną bombą może przekształcić się w zdolność wytwarzania dziesiątek bomb. I Iran nie zmieni swego stanowiska - podkreślił.

Netanjahu dodał, że "od podpisania umowy Iran stał się coraz bardziej agresywny, bardziej zabójczy, sponsorujący więcej terroryzmu przy większej ilości pieniędzy, znacznie większej ilości pieniędzy".

- Irańczycy sponsorowali terroryzm wymierzony w Amerykanów wszędzie (na świecie - red.). Teraz zamierzają zbudować ICBM (międzykontynentalne rakiety balistyczne), które mogą dosięgnąć Stanów Zjednoczonych i mają wiele głowic. To jest straszne - powiedział Netanjahu.

- To jest niebezpieczne dla Ameryki, niebezpieczne dla Izraela, niebezpieczne dla Arabów. Wszyscy teraz to rozumieją i jest amerykański prezydent, który to rozumie, i rozmawiamy o tym, co zrobić z tym wspólnym dla nas zagrożeniem - podkreślił szef izraelskiego rządu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje