Negocjacje między Chinami i Watykanem "w fazie końcowej"

W Chinach żyje około 12 milionów katolikówpixabay ((Public Domain)

Umowa pomiędzy Chinami a Watykanem w sprawie ordynacji biskupów może zostać zawarta jeszcze w tym miesiącu – oznajmił mianowany przez komunistyczne władze wbrew Stolicy Apostolskiej biskup Guo Jincai, cytowany w czwartek przez chiński dziennik "Global Times".

Negocjacje osiągnęły "fazę końcową" i "jeśli wszystko pójdzie dobrze, umowa może być podpisana jeszcze pod koniec miesiąca", a więc w czasie Wielkiego Tygodnia – powiedział Guo, który w 2010 roku został mianowany biskupem przez podległy władzom Kościół patriotyczny przy stanowczym sprzeciwie ze strony Watykanu.

Rzecznik Watykanu Greg Burke oświadczył w czwartek, odnosząc się do doniesień o możliwym rychłym zawarciu porozumienia, że nie ma mowy o tym, że zostanie ono podpisane natychmiast.

- Chciałbym podkreślić, że w kwestii Chin Ojciec Święty Franciszek pozostaje w stałym kontakcie ze swymi współpracownikami i towarzyszy krokom trwającego dialogu - dodał watykański rzecznik.

Zerwane relacje dyplomatyczne

Sprawa ordynacji biskupów jest kością niezgody pomiędzy Pekinem a Watykanem, które zerwały oficjalne stosunki dyplomatyczne w 1951 roku. Zgodnie z prawem kanonicznym o święceniach powinna decydować Stolica Apostolska, tymczasem komunistyczne władze ChRL nie chcą oddać kontroli nad niczym, co dzieje się na terenie kraju.

Obecnie chińscy katolicy, których liczbę szacuje się na około 12 milionów, podzieleni są pomiędzy lojalny wobec władz Kościół patriotyczny a funkcjonujący w ukryciu, wierny wobec papieża Kościół podziemny.

Guo pełni obecnie funkcję sekretarza generalnego konferencji biskupów Kościoła katolickiego w Chinach i jest jednym z siedmiu pracujących w tym kraju biskupów Kościoła patriotycznego, którzy zostali automatycznie ekskomunikowani i obecnie wciąż oczekują na oficjalne pojednanie ze Stolicą Apostolską.

Kontrowersyjne negocjacje

"Umowa w sprawie ogólnych zasad mianowania biskupów jest możliwa tylko jeśli obie strony opublikują pisemny dokument lub osobną umowę o uznaniu przez Watykan siedmiu biskupów wspieranych przez chiński rząd" - ocenił cytowany przez "Global Timesa" badacz z Chińskiej Akademii Nauk Społecznych w Pekinie Wang Meixiu.

Potencjalna umowa budzi kontrowersje wśród hierarchów Kościoła i wiernych. Zdaniem niektórych byłaby ona "mniejszym złem" i pozwoliłaby na normalizację życia religijnego w Chinach. Ale inni mają wątpliwości, czy Watykan powinien czynić ustępstwa wobec komunistycznych władz, które przez dekady prześladowały katolików.

Za zwolennika umowy z Chinami uważany jest papież Franciszek. Jednym z największych krytyków takiego porozumienia jest zaś hongkoński kardynał Joseph Zen, który oceniał, że szukając ugody, Watykan "sprzedaje chiński Kościół katolicki".

W ubiegłym roku delegacja z Watykanu poprosiła dwóch wyświęconych przez Stolicę Apostolską chińskich biskupów o ustąpienie miejsca biskupom uznawanym przez władze. Jeden z nich, ordynariusz diecezji Mindong w prowincji Fujian Guo Xijin, został w tym tygodniu zabrany przez policję. Następnego dnia wrócił, ale zakazano mu odprawiania mszy w charakterze biskupa, a według źródeł "New York Timesa" wkrótce będzie musiał kontynuować "przymusowe wakacje".

Autor: mm/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixabay ((Public Domain)