Neandertalczyk nosił "tapetę"

 
Nie byli półgłowkami, przekonują naukowcyChristoph P.E. Zollikofer

Neandertalczyk zamieszkujący Europę Zachodnią ok. 50 tys. lat temu stosował makijaż, malując sobie ciało w celach rytualnych. Podstawą tych ocen są muszle znalezione w południowej Hiszpanii, które zdaniem archeologów w czasach prehistorycznych służyły do przechowywania i mieszania barwników.

Prof. Joao Zilhao z wydziału archeologii uniwersytetu w Bristolu w południowo-zachodniej Anglii, który prowadził badania w Murcji twierdzi, iż "pogląd, jakoby neandertalczycy byli półgłówkami" nie znajduje potwierdzenia w znaleziskach dowodzących, iż "byli zdolni do myślenia w kategoriach symboli".

Jest to pierwszy przekonujący dowód na to, że neandertalczycy używali kosmetyków. Wiedza o tym, iż znali skomplikowaną recepturę jest nowością. To coś znacznie więcej niż barwnik do malowania ciała. Prof. Joao Zilhao, uniwersytet w Bristolu

Uprzednio kawałki manganu, którego związki były używane przez neandertalczyków jako barwniki do malowania ciała, zostały odkryte w Afryce, skąd, jak się sądzi, mogli oni przywędrować do Europy.

Wyniki prac archeologów zamieszcza specjalistyczny amerykański periodyk "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS).

Dowód na wyjątkowość

Z hiszpańskiego odkrycia zdaniem prof. Zilhao płynie dalej idący wniosek niż z odkryć w Afryce.

- Jest to pierwszy przekonujący dowód na to, że neandertalczycy używali kosmetyków. Wiedza o tym, iż znali skomplikowaną recepturę jest nowością. To coś znacznie więcej niż barwnik do malowania ciała - powiedział Zilhao cytowany przez BBC.

W Murcji znaleziono kawałki żółtego barwnika najprawdopodobniej służącego za pierwszą warstwę kładzioną na ciało, a także wymieszany proszek z drobinkami połyskującego czarnego minerału. Naukowcy nie wykluczają, iż niektóre rzeźbione i pomalowane na jaskrawe kolory muszelki neandertalki mogły nosić jako biżuterię.

Człowiek neandertalski żył w okresie od około 180 do 35 tys. lat temu rozprzestrzeniając się w Europie (z wyjątkiem pokrytej wówczas lodowcem Skandynawii) i na Bliskim Wschodzie. Według niedawncyh badań, nasz główny konkurent nie zniknął z powierzchni ziemi przez zmiany klimatu, a przez porażkę w starciu z przodkami Homo Sapiens.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Christoph P.E. Zollikofer