tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Sąd zawiesił karę więzienia byłemu premierowi Pakistanu

Sąd w Pakistanie zawiesił karę więzienia byłemu premierowi tego kraju Nawazowi Sharifowi, jego córce Maryam Nawaz i zięciowi. Odwołali się oni od wyroków skazujących za korupcję i rozprawy apelacyjnej będą oczekiwać na wolności, dokąd trafią po wpłaceniu kaucji w wysokości około czterech tysięcy dolarów.

Sharif zmuszony został do dymisji latem 2017 roku, w kilka godzin po decyzji Sądu Najwyższego, który nakazał pozbawienie go funkcji publicznych w wyniku związanego z Panama Papers śledztwa w sprawie zarzutów korupcyjnych. 6 lipca bieżącego roku pakistański sąd skazał go zaocznie na 10 lat więzienia w związku z zakupem przez członków jego rodziny luksusowych apartamentów w Londynie.

Sharif i jego córka Maryam Nawaz, skazana na siedem lat więzienia, zostali aresztowani 13 lipca, gdy przylecieli do kraju z Wielkiej Brytanii. Męża Maryam, Safdara, deputowanego Pakistańskiej Ligi Muzułmańskiej Nawaz (PML-N) skazano na rok więzienia. Byłemu premierowi zasądzono też grzywnę równowartości 10,6 mln USD, a Maryam ukarano grzywną w wysokości 2,6 mln USD. Sąd nakazał ponadto konfiskatę na rzecz skarbu państwa nieruchomości w Londynie, które Sharifowie nabyli w latach 90. i w przypadku których nie potrafili wskazać legalnej ścieżki zakupu.

Sharif postępowanie sądowe uznał za umotywowane politycznie i nazwał "polowaniem na czarownice".

W sierpniu premierem Pakistanu został Imran Khan, były krykiecista, lider Pakistańskiego Ruchu na rzecz Sprawiedliwości (PTI); partia ta zdobyła najwięcej głosów w wyborach parlamentarnych z 25 lipca.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje