tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Nawalny wzywa Kreml do wypuszczenia z więzienia jego brata

Nawalny wzywa Kreml do wypuszczenia z więzienia jego brata
Foto: PAP/EPA/YEVGENY FELDMAN | Video: Fakty z zagranicy TVN24 BiS Nawalny to nieformalny lider rosyjskiej opozycji

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny wezwał we wtorek do uwolnienia z więzienia swojego brata Olega. Jego zdaniem jest nielegalnie przetrzymywany w odosobnieniu pomimo tego, że Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, iż wyrok, na podstawie którego znalazł się w więzieniu, był niesprawiedliwy.

Oleg Nawalny przebywa w więzieniu od 3 lat i 3 miesięcy - przypomina na swoim blogu jego brat. Nawalny poinformował, że zwrócił się do Sądu Najwyższego o jego uwolnienie. Radio Swoboda podaje we wtorek, że Oleg Nawalny został umieszczony w karcerze po tym, gdy "siedział po zgaszeniu świateł".

Główny wróg Kremla nie mógł stratować w wyborach

Oleg Nawalny trafił do więzienia w 2014 roku z zarzutami o oszustwo. Skazano go na 3,5 roku pozbawienia wolności. Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł w październiku, że rosyjskie sądy w tej sprawie wydały "arbitralne i jawnie nieuzasadnione" decyzje.

Zgodnie z prawem Sąd Najwyższy jest zobowiązany do naprawienia błędów, tj. anulowania wyroku - zaznacza Nawalny. Decyzja ETPCz weszła w życie 5 marca. Zdaniem Aleksieja Nawalnego to, że jego brat przebywa po 5 marca w więzieniu, jest niezgodne z prawem.

Aleksiej Nawalny nie został dopuszczony przez Centralną Komisję Wyborczą do wyborów prezydenckich w Rosji. CKW uzasadniła swoją decyzję ciążącymi na Nawalnym wyrokami sądowymi. W niedzielnym głosowaniu wygrał Władimir Putin, który zapewnił sobie czwartą kadencję na stanowisku prezydenta.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje