tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

NATO chce otworzyć parasol wraz z Rosją

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen chciałby, by na listopadowym szczycie w Lizbonie Sojusz podjął decyzję o stworzeniu natowskiego systemu obrony przeciwrakietowej i zaprosi do współpracy Rosję. O swoich nadziejach Rasmussen mówił podczas wizyty w Berlinie.

- Mam nadzieję, że na szczycie w Lizbonie przywódcy państw NATO podejmą decyzję o budowie zdolności sojuszu pozwalających chronić mieszkańców i terytorium Europy przed atakiem rakietowym oraz że ta decyzja będzie związana z jasną ofertą współpracy dla Rosji - powiedział szef NATO w wystąpieniu podczas konferencji frakcji niemieckiej partii Zielonych w Bundestagu na temat przyszłości Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Parasol nad Europą

Mam nadzieję, że na szczycie w Lizbonie przywódcy państw NATO podejmą decyzję o budowie zdolności sojuszu pozwalających chronić mieszkańców i terytorium Europy przed atakiem rakietowym oraz że ta decyzja będzie związana z jasną ofertą współpracy dla Rosji

Anders Fogh Rasmussen

Przewodniczący Sojuszu mówił, że właśnie współdziałanie NATO i Rosji w tej sprawie "stworzyłoby prawdziwą euroatlantycką architekturę bezpieczeństwa". - Zapewniłoby jeden parasol bezpieczeństwa nad Europą - uważa Rasmussen.

- Ponad 30 państw dysponuje albo może pozyskać rakiety, które mogą zostać wykorzystane także do przenoszenia głowic nuklearnych. Nie możemy zamykać oczu na ten problem. Jest on rzeczywisty. Nie zagraża tylko krajom NATO, ale też Rosji. Nie możemy pozwolić, by taka rakieta uderzyła choć w jedno nasze miasto. I nie możemy stać się zakładnikiem takiego zagrożenia - powiedział szef NATO.

Miedwiediew w Lizbonie

Rasmussen podkreślił że cieszy się z przyjazdu na szczyt w Lizbonie Dmitrija Miedwiediewa. - To będzie okazja by pogłębić i rozszerzyć polityczny dialog oraz praktyczną współpracę - ocenił.

Zdaniem Rasmussena, wobec deklaracji polityków rosyjskich, iż Rosja nie jest zainteresowana przystąpieniem do Sojuszu, nie ma sensu dyskutować na ten temat. - Trzeba kontynuować rozmowy o tym co uważamy za realistyczne, czyli budowę prawdziwego strategicznego partnerstwa - dodał.

Nowa koncepcja

Na szczycie w Lizbonie państwa Sojuszu przyjmą nową koncepcję strategiczną dla NATO, która - jak powiedział Rasmussen - będzie "ramą dla nowego NATO", zdolnego bronić swych członków przed nowoczesnymi zagrożeniami. Jednym z takich zagrożeń, wymienionych w projekcie koncepcji strategicznej, jest możliwość ataku na systemy informatyczne państw członkowskich.

Wcześniej w piątek spotkał się on w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, która oceniła, że w ciągu minionego roku doszło do znacznej poprawy w relacjach pomiędzy NATO a Rosją. Jej zdaniem właściwą formą współpracy z Moskwą jest strategiczne partnerstwo, które przyniesie konkretne efekty w zakresie walki ze wspólnymi zagrożeniami.

kj//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje