tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Księża oskarżani o pedofilię

Biskupi o pedofilii. Narada w cieniu skandalu

zobacz więcej wideo »
Biskupi o pedofilii. Narada w cieniu skandalu
Foto: pixabay (Public Domain) | Video: TVN 24 Niepokojąca liczba skandalii pedofilii przyczyną debaty nad sytuacją w australijskim Kościele (Nagranie z 06.03.2017)

W Rzymie odbyła się narada przywódców Konferencji Episkopatu Australii i delegacji Watykanu na temat sytuacji w australijskim Kościele - poinformowało w sobotę biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Omawiano między innymi sprawę pedofilii w australijskim Kościele.

Watykan ogłosił, że tematami rozmów były rezultaty pracy Królewskiej Komisji, która bada sprawę reakcji różnych instytucji na przypadki pedofilii w Kościele, relacje między Kościołem a społeczeństwem, a także "odbudowa zaufania" i rola świeckich.

W nocie ogłoszono, że w czasie spotkań prowadzonych na początku października Watykan reprezentowali przedstawiciele Sekretariatu Stanu z jego zwierzchnikiem kardynałem Pietro Parolinem i szefem dyplomacji arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem. Obecny był także prefekt Kongregacji ds. Biskupów kardynał Marc Ouellet.

Na czele delegacji australijskiego Kościoła stał przewodniczący Konferencji Episkopatu arcybiskup Melbourne Denis James Hart.

Skandal, który wstrząsną Australią

Kościołem w Australii wstrząsnął niedawno skandal pedofilii, a prowadzone w tej sprawie postępowanie wyjaśniające rządowej komisji ujawniło zaniedbania oraz przypadki tuszowania takich czynów i przenoszenia sprawców do innych parafii i diecezji.

W centrum skandalu znalazł się jeden z najbliższych współpracowników papieża Franciszka, kardynał George Pell, prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii. Zarzucono mu ukrywanie czynów pedofilii, gdy był ordynariuszem diecezji. Kardynał złożył tej sprawie zeznania przed australijską komisją.

Latem zeszłego roku kardynał Pell został oskarżony o czyny pedofilii i w lipcu stanął przed sądem w Melbourne. Na czas procesu 76-letni dostojnik został urlopowany przez papieża.

Pell jest najwyższym rangą dostojnikiem kościelnym, któremu postawiono takie zarzuty i wytoczono proces karny. Kardynał zapewnia przed sądem o swojej niewinności i odrzuca wszystkie oskarżenia. Szóstego października sąd podjął decyzję o odroczeniu jego procesu do marca przyszłego roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Księża oskarżani o pedofilię

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje