Największe wyzwanie dla świata? Równe płace kobiet i mężczyzn. Oto Miss Universe


Demi-Leigh Nel-Peters z Republiki Południowej Afryki w niedzielę wygrała konkurs na najpiękniejszą kobietę świata, Miss Universe. 22-latka zamierza promować wiedzę o zapobieganiu AIDS oraz kursy samoobrony dla kobiet.

Ceremonia koronacji Miss Universe odbyła się w Las Vegas w niedzielę wieczorem (poniedziałek nad ranem czasu polskiego).

Druga zwyciężczyni z RPA

- HIV i AIDS to bardzo poważny problem w moim kraju, więc chcę działać na rzecz zwiększania wiedzy o tym zjawisku - powiedziała Nel-Peters dziennikarzom. Zapytana o największe wyzwanie stojące obecnie przed kobietami, Nel-Peters, która niedawno zdobyła dyplom z zarządzania, wskazała nierówne wynagradzanie kobiet i mężczyzn za tę samą pracę.

Zwyciężczyni tegorocznej edycji konkursu pochodzi z Sedgefield na południu RPA. W swoim kraju współtworzyła program szkoleń z samoobrony dla kobiet, po tym jak została obrabowana miesiąc po koronacji na Miss RPA.

Oprócz tytułu najpiękniejszej kobiety świata Nel-Peters przez rok, do wyboru swej następczyni, będzie otrzymywać pensję, prawo do korzystania z luksusowego apartamentu w Nowym Jorku i inne nagrody. Jest drugą w historii konkursu zwyciężczynią z RPA.

Tytuł pierwszej wicemiss trafił do Miss Kolumbii Laury Gonzalez, a drugiej wicemiss - do Miss Jamajki Daviny Bennett.

W tegorocznej edycji konkursu Miss Universe uczestniczyły aż 92 kobiety z całego świata, w tym po raz pierwszy reprezentantki Kambodży, Laosu i Nepalu.

Polskę reprezentowała Katarzyna Włodarek, druga wicemiss Polonia 2016. 26-latka, która jest w trakcie studiów doktoranckich na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu i specjalizacji z zakresu dermatologii, wystąpiła w białej sukni narodowej inspirowanej godłem Polski projektu Agaty Wojtkiewicz oraz w kobaltowej sukni wieczorowej autorstwa Patrycji Kujawy.

Autor: adso / Źródło: PAP