Najważniejsze z Wikileaks

Aktualizacja:

Zgodnie z zapowiedziami Wikileaks, w niedzielę ujawniono treść ponad 250 tys. dokumentów - głównie tajnych amerykańskich depesz dyplomatycznych. Zawierają one m.in. opinie (często niepochlebne) o najważniejszych politykach na świecie, propozycje zbombardowania Iranu w związku z jego programem nuklearnym, czy informacje, jak administracja Baracka Obamy negocjowała sprawę tarczy antyrakietowej z Rosją. W przeciekach Wikileaks są też 972 depesze z Polski. Serwisy największych światowych mediów - którym wcześniej portal przysłał tysiące dokumentów - publikują kolejne tajemnice otrzymane od portalu Wikileaks. Poniżej przytaczamy najważniejsze poruszane w nich tematy.

CZYTAJ O PUBLIKACJI DOKUMENTÓW

Afganistan:

Prezydent Hamid Karzai "powodowany paranoją".

Afgańskie władze są skorumpowane. Wiceprezydent Zia Massoud został zatrzymany w ZEA z walizką wypełnioną 52 milionami dolarów.

Arabia Saudyjska:

Arabia Saudyjska wzywała Stany Zjednoczone do zbombardowania Iranu, które uniemożliwiłoby rozwój programu nuklearnego tego kraju (20/04/2008)

Arabia Saudyjska ostrzegła, że kraje znad Zatoki Perskiej mogą zacząć budować potencjał nuklearny(28/01/2009)

Darczyńcy z Arabii Saudyjskiej to największe źródło pieniędzy dla globalnych organizacji terrorystycznych.

Armenia:

USA są wściekłe na Armenię za dostawy broni do Iranu(24/12/2008)

Bahrajn:

Król Hamad wzywał USA do ataku na Iran i zatrzymania programu nuklearnego Teheranu. (04/10/2009)

Bułgaria:

Waszyngton angażuje wywiad do sprawy korupcji w bułgarskim parlamencie (16/06/2009)

Chiny:

Władze bardzo często korzystają z usług hakerów. Członek politbiura nakazał atak na google po tym, jak przez wyszukiwarkę znalazł artykuły krytykujące swoją osobę.

Egipt:

Szef egipskich szpiegów obiecuje pomoc w sprawie Hamasu(02/01/2008)

Francja:

Francuski prezydent Nicolas Sarkozy jak "nagi cesarz" z bajki Andersena i "cienkoskórny polityk o autorytarnym stylu".

Iran:

Iran otrzymał od Korei Północnej zaawansowane technologicznie pociski rakietowe, mogące uderzyć w Europę Zachodnią.

Iran próbował manipulować wyborami w Iraku (13/11/2009)

Iran otrzymał od Korei Północnej zaawansowane technologicznie pociski rakietowe. Mogą one zostać wystrzelone na odległość umożliwiającą Teheranowi atak na Europę Zachodnią.

Irański prezydent Mahmoud Ahmadineżad jest porównywany do Adolfa Hitlera

Izrael:

Izraela nie stać, aby mylić się w sprawie Iranu (13/05/2009)

Izrael dziękuje USA za pomoc (31/08/2007)

Izrael uważa wzbogacanie uranu przez Iran za "punkt bez odwrotu" (17/03/2005)

Izrael chce aby USA utrzymały jego "jakościową przewagę militarną" nad arabskimi sąsiadami

Jemen:

Prezydent Ali Abdullah Saleh "lekceważący, znudzony i niecierpliwy".

Korea Południowa:

Waszyngton i Seul dyskutowały kwestię zjednoczenia obu Korei po "ewentualnym załamaniu" w Phenianie. Korea Południowa zachętami handlowymi próbowała osłabiać obawy Chin przed zjednoczeniem.

Korea Północna:

Kim Dżong Il to "wiotki staruszek", który przeszedł fizyczny i psychiczny uraz w wyniku wylewu.

Niemcy:

Amerykanie mają swojego informatora w partii FDP. Angelę Merkel uważają za"teflonową, mało kreatywną i nieskłonną do ryzyka". Szef bawarskiej CSU Horst Seehofer jest określany jako "nieobliczalny", a minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle jako "agresywny".

Polska:

Szef Niemieckiego MSZ Guido Westerwelle sprzeciwiał się nominacji Eriki Steinbach do Rady fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" w obawie przed pogorszeniem się stosunków z Polską.

USA pod naciskiem Rosji zrezygnowały z planów stałej tarczy antyrakietowej w Europie Środkowo-Wschodniej. W zamian Kreml zgodził się na rozszerzenie współpracy w innych dziedzinach.

Warszawa pojawia się też w rozmowach Francusko - Amerykańskich dotyczących Rosji, Iranu i Gruzji.

Rosja:

Rosyjski premier Władimir Putin to "samiec alfa", a prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew jest "blady". Miedwiediew w relacji do Putina jest jak "Robin w stosunku do Batmana".

"Rosja uważa, że dobrzy sąsiedzi to sąsiedzi ulegli" - uważa doradca prezydenta Francji. Moskwa sprzedaż systemu rakietowego S-300 Iranowi uzależnia od budowy systemu przeciwrakietowego przez USA w Polsce i Czechach.

W rozmowach o tarczy antyrakietowej Amerykanie nie podkreślali istnienia irańskich rakiet dalekiego zasięgu.

Rosyjskie władze i służby specjalne wykorzystują bossów mafijnych do przeprowadzania operacji o charakterze kryminalnym. Jeden z raportów nazywa Rosję "praktycznie krajem mafijnym".

Słowenia:

Amerykańscy dyplomaci zażądali przyjęcia jednego z więźniów z Guantanamo, w zamian za zapewnienie spotkania prezydenta Obamy ze swoim Słoweńskim odpowiednikiem.

Turcja:

Tureckie przywództwo jest podzielone i zinfiltrowane przez islamistów. Premier Recep Tayyip Erdogan otoczył się żelaznym kręgiem pochlebczych (ale mających do niego pogardliwy stosunek) doradców.

Wielka Brytania:

Amerykańscy wojskowi gruntownie krytykują działanie brytyjskich wojsk w Afganistanie.

Włochy:

Premier Silvio Berlusconi jest "nieudolnym, próżnym i nieskutecznym przywódcą europejskim" (taką opinię o nim miała przekazać Elizabeth Dibble, amerykańska charge d'affaires w Rzymie). Inny raport z Rzymu opisuje go jako "fizycznie i politycznie słabego" lidera, którego "częste nocne imprezki i upodobanie do zabawy oznaczają, że nie zaznaje on odpowiednio dużo odpoczynku".

Zimbabwe:

Prezydent Robert Mugabe to "zwariowany staruszek"

Zjednoczone Emiraty Arabskie:

Książe Mohammed bin Zayed sugerował powietrze uderzenie na irańskie instalacje nuklearne. Amerykański dyplomata odpowiedział, że zniszczenie wszystkich obiektów "byłoby trudne". Książe zasugerował więc atak lądowy.

ONZ:

Źródło: tvn24.pl