Najkrwawsza zbrodnia dokonana przez jednego człowieka

 
Woo Bum Kong zabił 57 osób, Anders Behring Breivik - jak na razie 84Reuters/Wikipedia

Gdyby się okazało, że 32-letni Anders Behring Breivik sam dokonał rzezi na norweskiej wyspie Utoya, gdzie jak na razie mówi się o 85 ofiarach, byłaby to najkrwawsza zbrodnia znana ludzkości popełniona przez jednego człowieka. Do tej pory najwięcej osób w pojedynkę zabił w 1982 roku Woo Bum Kong - policjant z Korei Południowej.

Agencja Reutera przypomniała 18 najbardziej krwawych strzelanin ostatnich trzech dekad. 26 kwietnia 1982 roku, Południowa Korea - Policjant Woo Bum Kong w mieście Sang-Namdo w pijackim szale zabił za pomocą karabinu i granatów 57 osób i ranił kolejne 38 zanim sam popełnił samobójstwo. Było to do tej pory najkrwawszy znany w historii świata masowe morderstwa popełnionego przez jedną osobę.

19 sierpnia 1987 roku, Wielka Brytania - 27-letni fan broni palnej Michael Ryan w szale zabił 16 mieszkańców miasta Hungerford i ranił 11 zanim sam się zastrzelił.

Lipiec 1989 roku, Francja - Rolnik zastrzelił 14 osób, w tym członków swojej rodziny we wsi Luxiol zanim został postrzelony przez policję. W trakcie dochodzenia okazało się, że jest chory na schizofrenię. Od 1991 przebywa w zakładzie psychiatrycznym.

Grudzień 1989 roku, Kanada - 25-letni fan filmów wojennych zastrzelił 14 młodych kobiet na uniwersytecie w Montrealu, a następnie popełnił samobójstwo.

Grudzień 1990 roku, Nowa Zelandia - mężczyzna w trwającym dobę szale zastrzelił 11 osób - mężczyzn, kobiet i dzieci w wiosce Aramoana. Został zastrzelony przez policję.

Wrzesień 1995 roku, Francja - 16-latek z miasta Cuers zastrzelił 16 osób, a następnie siebie po tym, jak pokłócił się z rodzicami.

13 marca 1996 rok, Wielka Brytania - Thomas Hamilton zastrzelił 16 dzieci i ich nauczycielkę w szkole podstawowej w mieście Dunblane. Na końcu popełnił samobójstwo.

Kwiecień 1999 roku, USA - Dwaj uzbrojeni nastolatkowie w szale wkroczyli do liceum w mieście Littleton, gdzie zabili 13 uczniów, a potem popełnili samobójstwa.

Lipiec 1999 roku, USA - Mężczyzna zabił dziewięć osób w dwóch domach maklerskich w Atlancie. Wcześniej najprawdopodobniej zabił też swoją zonę i dwójkę dzieci. Na końcu popełnił samobójstwo.

Czerwiec 2001, Nepal - Książe Dipendra zabił w sumie dziewięciu członków swojej rodziny, zanim zadał sobie śmiertelny strzał.

26 kwiecień 2002 roku, Niemcy - 19-letni Robert Steinhauser otworzył ogień w swoim liceum w Erfurcie po tym, jak dowiedział się, że ni może przystąpić do testu z matematyki. Zabił 12 nauczycieli, sekretarkę, dwoje uczniów i policjanta. Na końcu popełnił samobójstwo.

Październik 2002 roku, USA - Dwaj mężczyźni John Muhammad i Lee Malvo zabili 10 osób w Waszyngtonie z karabinów snajperskich. Za zaprzestanie morderstw żądali dziesięciu milionów dolarów. Muhammad został skazany na karę śmierci, którą wykonano w 2009 roku. Malvo, który nie był pełnoletni w chwili dokonywania zbrodni został skazany na dożywocie bez możliwości ubiegania się o przedterminowe zwolnienie.

16 kwietnia 2007 roku, USA - szaleniec z bronią zabił 32 osoby na uniwersytecie w Virginii, a potem siebie.

7 listopada 2007 roku, Finlandia - Uczeń liceum w mieście Jokela - Pekka-Eric Auvinen zabił sześciu swoich kolegów, pielęgniarkę oraz dyrektora szkoły zanim popełnił samobójstwo.

23 września 2008 roku, Finlandia - uczeń Matti Saari otworzył ogień w swojej szkole w Kauhajoki zabijając dziewięciu uczniów, jednego z pracowników szkoły, a na końcu siebie.

11 marzec 2009 roku, Niemcy - W Stuttgardzie 17-letni uczeń zastrzelił troje nauczycieli, dziewięcioro innych uczniów i jeszcze jedną osobę w klinice znajdującej się w pobliżu szkoły. Został zastrzelony przez policję. W ulicznej strzelaninie zginęło jeszcze dwóch przechodniów.

2 czerwiec 2010 roku, Wielka Brytania - Derrick Bird nagle otworzył ogień na ulicy. Zastrzelił 12 osób, ranił 11, a na końcu popełnił samobójstwo.

30 sierpień 2010 roku, Słowacja - Mężczyzna zastrzelił sześciu Romów, jedną Słowaczkę, a następnie siebie. 14 osób zostało rannych.

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Reuters/Wikipedia