Na Zachodnim Brzegu Jordanu powstaną dwa tysiące mieszkań dla osadników


Izraelska organizacja pozarządowa Pokój Teraz, która sprzeciwia się rozwijaniu izraelskiej kolonizacji terenów palestyńskich, podała we wtorek, że izraelskie władze zaaprobowały budowę ponad 2300 mieszkań w izraelskich osiedlach na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Komitet planowania w izraelskim ministerstwie obrony w ostatnich dniach zatwierdził budowę tych mieszkań - przekazała w komunikacie organizacja.

- Zielone światło dla tych inwestycji to część katastrofalnej polityki rządu, której celem jest utrudnienie możliwości zawarcia pokoju i przyjęcia rozwiązania w postaci dwóch państw poprzez aneksję części lub całości Zachodniego Brzegu - skomentował Pokój Teraz.

Na części Zachodniego Brzegu Jordanu i we Wschodniej Jerozolimie, które podlegają całkowitej izraelskiej kontroli cywilnej i bezpieczeństwa, mieszka łącznie 600 tysięcy żydowskich osadników oraz prawie trzy miliony Palestyńczyków.

Według danych z 2016 roku oficjalnie na Zachodnim Brzegu wybudowano 120 osiedli żydowskich. "Na dziko" powstało 55 osiedli liczących w sumie około czterech tysięcy mieszkań.

Mieszkania dla Palestyńczyków

Premier Izraela Benjamin Netanjahu obiecał w ubiegłym miesiącu w przesłaniu do żydowskich osadników przed wrześniowymi wyborami parlamentarnymi, że na Zachodnim Brzegu Jordanu żadne osiedle żydowskie nie zostanie rozebrane.

W ubiegłym tygodniu Izrael zaaprobował budowę 700 mieszkań dla Palestyńczyków w części Zachodniego Brzegu Jordanu, nad którym sprawuje kontrolę.

Izrael rzadko udziela pozwolenia na budowę Palestyńczykom w tej strefie, która obejmuje ponad 60 procent okupowanego Zachodniego Brzegu i teoretycznie byłaby częścią przyszłego państwa palestyńskiego w ramach tzw. rozwiązania dwupaństwowego.

Własność Palestyńczyków podlega tam poważnym restrykcjom i dochodzi do burzenia ich domów. Według Palestyńczyków obszar ten ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego przyszłego państwa palestyńskiego.

Spór o Zachodni Brzeg

Izrael zajął Zachodni Brzeg Jordanu, Strefę Gazy i wschodnią część Jerozolimy w wyniku wojny sześciodniowej w roku 1967. W 2005 roku Izraelczycy wycofali się ze Strefy Gazy, lecz setki tysięcy żydowskich osadników pozostają w Jerozolimie Wschodniej i na Zachodnim Brzegu. Sprzeciwiają się temu Palestyńczycy.

W świetle prawa międzynarodowego wszystkie żydowskie osiedla budowane na okupowanych przez Izrael terenach palestyńskich są nielegalne, bez względu na ich status w prawie izraelskim. Izraelskie władze rozróżniają osiedla, które zostały zatwierdzone, i te, które powstały bez zezwolenia, ale zasadniczo i one są tolerowane przez izraelski rząd.

Izrael i PalestyńczycyPAP

Autor: akw/adso/kwoj / Źródło: PAP