Na swojej historii zarobi miliony

Aktualizacja:
 
Amerykanka cieszy się wolnością od październikaTVN24

Amanda Knox, młoda Amerykanka, która została skazana, a następnie oczyszczona z zarzutu zamordowana swojej koleżanki, zarobi na swoich przeżyciach. Podpisała umowę na napisanie książki. Otrzyma za to cztery miliony dolarów.

Negocjacje dotyczące napisania książki trwały kilka miesięcy. Knox była w nich reprezentowana przez prawnika, który pracował między innymi dla Baracka Obamy i Georga W. Busha. Sprawa kobiety budziła w USA wielkie zainteresowanie, więc książka niemal na pewno będzie więc bestsellerem.

Sprzedaż praw do wspomnień była więc sprawą, która wywołała duże poruszenie na amerykańskim rynku wydawniczym. Prawnik Knox zorganizował licytację, w której siedem firm ubiegało się o uzyskanie możliwości wydania jej wspomnień. Ostatecznie w licytacji wygrała firma HarperCollins, która zaoferowała cztery miliony dolarów. Książka ma zostać wydana na początku 2013 roku.

Złoty interes

HarperCollins już rozpoczął reklamować nienapisaną książkę, która ma opisywać przeżycia Knox we Włoszech w "pełni i bez zachwiania".

Wspomagana przez zapiski ze swoich pamiętników, Knox dokładnie opisze wstrząsające przeżycia, jakich doznała z rąk włoskiej policji, strażników więziennych i innych osadzonych. Jonathan Burnham, HarperCollins

Od wyjścia z więzienia i powrotu do USA Knox ani razu nie udzieliła wywiadu i nie kontaktowała się z mediami. Z tego powodu jej wspomnienia mają wyjątkową wartość, wobec wielkiego zainteresowania jej historią.

Materiał na książkę

Knox została oskarżona w 2007 roku o współudział w morderstwie swojej współlokatorki, Meredith Kercher. Brytyjka miała zginąć z rąk Amerykanki i jej partnera podczas narkotykowej orgii. Knox została skazana na 26 lat więzienia. Cztery lata później, w październiku 2011 roku, sąd drugiej instancji w Perugii oczyścił Knox ze stawianych jej zarzutów. Dowody przedstawiane przez prokuraturę miały być nie dość wiarygodne.

Po uwolnieniu Knox szybko wróciła do ojczyzny. We Włoszech nadal trwa kolejny etap jej procesu, ponieważ prokuratura odwołała się od wyroku. Jest jednak nieprawdopodobne, aby USA dopuściły do ekstradycji swojej obywatelki.

Cała sprawa wywołała wielkie zainteresowanie w ojczyźnie Knox. Większość Amerykanów stała za kobietą. Niektórzy publicyści nazywali włoski wymiar sprawiedliwości "średniowiecznym". Powstawały liczne fankluby Knox, którą przedstawiano jako niewinną ofiarę włoskiej prokuratury i sądu.

Źródło: BBC News

Źródło zdjęcia głównego: TVN24