Musharaff oskarżony o zdradę stanu. Grozi mu kara śmierci

Pervezowi Musharaffowi może grozić kara śmierci Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Agencia Brasil/Antônio Cruz/ABr

Sąd w Pakistanie oskarżył w poniedziałek byłego prezydenta tego kraju Perveza Musharaffa o zdradę stanu. Jeśli zostanie skazany, Musharaff może zostać stracony.

Sędzia Tahira Safdar odczytała akt oskarżenia podczas rozprawy w specjalnym trybunale w stolicy Pakistanu, Islamabadzie. Rozprawa ta była wielokrotnie przekładana głównie z powodów bezpieczeństwa.

Musharaff jest oskarżony o nielegalne zawieszenie konstytucji i wprowadzenie dyktatorskich rządów w 2007 r., gdy próbował przedłużyć swoją kadencję jako prezydent, wprowadzając stan wyjątkowy.

Od zawsze powtarzał, że jest niewinny, a oskarżenia przeciwko niemu mają inklinacje polityczne. Tym razem również nie przyznał się do winy. - Traktuje się mnie jak zdrajcę, choć przez dziewięć lat byłem szefem armii, choć przez 45 lat służyłem wojsku i choć walczyłem w dwóch wojnach - powiedział. Były dyktator przebywa w areszcie domowym. Jeśli zostanie skazany, grozi mu kara śmierci.

Przyczynił się do śmierci Bhutto?

Podczas toczącego się przeciwko niemu procesu były szef państwa nie stawiał się na rozprawach z powodu problemów ze zdrowiem, które zgłaszała jego obrona, a także ze względu na zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa. Jednak na początku stycznia sąd orzekł, że mimo problemów ze zdrowiem Musharraf musi uczestniczyć w rozprawach. Do procesu doszło z inicjatywy obecnego premiera Nawaza Sharifa, którego w 1999 roku obalił wojskowy zamach, kierowany przez Musharrafa, ówczesnego naczelnego dowódcę armii pakistańskiej. W 2008 roku zrezygnował on z urzędu prezydenta i udał się na emigrację, z której wrócił w ubiegłym roku. Wkrótce potem wszczęto przeciw niemu postępowanie karne z powodu ogłoszenia w 2007 roku stanu wyjątkowego, co uznano za zdradę stanu. Ciąży na nim również zarzut przyczynienia się do śmierci byłej premier Benazir Bhutto w 2007 roku, odsunięcia od obowiązków i przetrzymywania sędziów Sądu Najwyższego w tym samym roku, a także zabójstwa rok wcześniej szefa rebelii w niestabilnej prowincji Beludżystan - Akbara Buktiego.

Autor: /jk / Źródło: Reuters, bbc.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Agencia Brasil/Antônio Cruz/ABr