tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Irańsko - saudyjska wojna nerwów

Wicenastępca tronu uspokaja: wojny saudyjsko-irańskiej nie będzie

Muhammad bin Salman, drugi w kolejce (wicenastępca) do objęcia tronu i minister obrony Arabii Saudyjskiej, wykluczył w wywiadzie dla "The Economist" wojnę między jego krajem a Iranem. Ocenił, że byłby to początek katastrofy dla regionu, na którą Rijad nie pozwoli.

W wywiadzie dla "The Economist" wicenastępca tronu odnosi się do niedawnych egzekucji w Arabii Saudyjskiej. Jedną ze ściętych osób był wpływowy szyicki duchowny Nimr al-Nimr. Salman podkreślił, że egzekucje były wynikiem wyroku sądu w związku z działalnością terrorystyczną.

- [Skazani - red.] mieli prawo wynająć adwokatów, którzy występowali w ich imieniu w każdym momencie postępowania. Drzwi sądu były otwarte dla wszystkich mediów i dziennikarzy. Upublicznione zostały dokumenty z postępowanie. Sąd nie dzielił sądzonych osób na szyitów i sunnitów - przekonywał.

"Protesty w Iranie dziwne"

Minister obrony Arabii Saudyjskiej uznał atak na saudyjską ambasadę w Teheranie i protesty w Iranie są "dziwne".  - Jaki to ma związek z obywatelem Arabii Saudyjskiej, który dopuścił się przestępstwa w Arabii Saudyjskiej i został skazany przez saudyjski sąd? Co ma to wspólnego z Iranem? - pytał Salman. Ocenił jednocześnie, że pokazuje to jedynie, że Iran chce rozciągnąć swój wpływ na inne kraje regionu.

Muhammad bin Salman uważa, że zerwanie stosunków dyplomatycznych z Iranem wcale nie prowadzi do eskalacji napięcia w regionie. Bronił ewakuacji saudyjskich dyplomatów z Teheranu.  - Wyobraźmy sobie, że saudyjski dyplomata lub członek jego rodziny zostałby zaatakowany w Iranie. Teheran byłby w bardzo trudnej sytuacji, zapobiegliśmy w ten sposób wstydu dla Iranu. Gdyby doszło do ataku na dyplomatów, mielibyśmy prawdziwy konflikt i prawdziwą eskalację [napięcia - red.] - stwierdził.

Wicenastępca saudyjskiego tronu wykluczył, że napięcie między  Arabią Saudyjską i Iranem doprowadzi do wybuchu prawdziwego konfliktu między dwoma muzułmańskimi państwami.  - To jest coś, czego się nie spodziewam w ogóle. Jeśli ktoś działa w tym kierunku, jest niespełna rozumu. Wojna saudyjsko-irańska byłaby początkiem poważnej katastrofy w regionie i miałaby silny wpływ na cały świat. Na pewno nie pozwolimy na to - mówił.

Saudyjski książę skrytykował także mniejsze zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie. - USA muszą zdać sobie sprawę z tego, że są numerem jeden na świecie i powinny się tak zachowywać - ocenił Salman.

Egzekucja szyity

W niedzielę Rijad zerwał stosunki dyplomatyczne z Teheranem, a następnie wstrzymał ruch lotniczy do i z Iranu, zakazał swym obywatelom podróżowania do tego kraju i zerwał z nim wszelkie stosunki gospodarcze. Powodem były ataki na saudyjską ambasadę w Teheranie i konsulat w Meszhedzie, dokonane przez Irańczyków protestujących przeciw przeprowadzonej w Arabii Saudyjskiej egzekucji szyickiego duchownego Nimra al-Nimra.

Konflikt saudyjsko-irański »

Oglądaj
Konflikt saudyjsko-irański
Wideo: Reuters TV Dwa tygodnie po rezygnacji premier Libanu wrócił do kraju

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Irańsko - saudyjska wojna nerwów

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Gundam00
Gundam00

Ktoś musi zrobić porządek z Arabią Saudyjską, a Iran idealnie się do tego nadaje, bo USiA pokazała co zrobiła z Irakiem.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje