tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

MSZ Niemiec: wspieramy rozmowy Komisji Europejskiej z Polską

MSZ Niemiec: wspieramy rozmowy Komisji Europejskiej z Polską
Foto: Shutterstock Komisja Europejska przyjrzy się ustawie o Sądzie Najwyższym ["Fakty z zagranicy z 14.07.2017]

Przedstawicielka niemieckiego MSZ Maria Adebahr powiedziała w poniedziałek, że rząd Niemiec wspiera Komisję Europejską w dialogu z rządem Polski w sprawie praworządności i liczy na pozytywny wynik tych rozmów.

Rzeczniczka nie zajęła stanowiska wobec planów obcięcia unijnych funduszy.

- Trójpodział władz i demokracja są cennymi dobrami w Unii Europejskiej, a wszystkie kraje członkowskie zobowiązały się do ich przestrzegania. Dlatego liczymy, że Polska będzie uczestniczyła w dialogu, który prowadzi z nią Komisja Europejska, i że przyniesie on pozytywne wyniki - powiedziała Adebahr na spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie.

Adebahr jest zastępczynią rzecznika MSZ. Jej wypowiedź była odpowiedzią na pytanie jednego z dziennikarzy, uczestniczących w konferencji prasowej z udziałem rzeczników wszystkich ministerstw oraz rzecznika rządu Steffena Seiberta.

- Komisja Europejska jest właściwym miejscem na ten dialog, a my wspieramy Komisję Europejską w negocjacjach z polskim rządem. Wydarzenia podczas weekendu i demonstracje w Warszawie pokazują, że w Polsce odbywa się polityczna dyskusja i że istnieje tam silne zainteresowanie zaangażowaniem na rzecz demokracji - powiedziała Adebahr.

"Musimy obserwować konkretne wydarzenia w Polsce"

Rzeczniczka nie odpowiedziała na pytanie, czy trwanie polskiego rządu przy zmianach w systemie wymiaru sprawiedliwości doprowadzi do obcięcia funduszy spójności dla Polski. Nazwała pytanie "hipotetycznym" i powtórzyła: - Wspieramy dialog Komisji Europejskiej z Polską i mamy nadzieję, że doprowadzi on do sukcesu.

Adebahr zaprzeczyła sugestiom dziennikarzy, że praworządność jest różnie rozumiana na zachodzie i wschodzie Europy. - Nie podzielam takiego uogólnienia. Musimy obserwować konkretne wydarzenia w Polsce i opierać się na tym, że Komisja Europejska intensywnie rozmawia o tych sprawach z Polską.

Merkel zwracała uwagę na znaczenie "pluralistycznych społeczeństw"

W dyskusji głos zabrał także rzecznik rządu Steffen Seibert. Wyjaśnił, że dyskusja o ustawach o KRS i o ustroju sądów powszechnych w Polsce powinna odbywać się w ramach dialogu o praworządności prowadzonym przez Komisję z Polską. Seibert przypomniał, że podczas wizyty w Polsce w lutym kanclerz Angela Merkel zwracała uwagę na znaczenie "pluralistycznych społeczeństw", o co walczyła Solidarność. - Do pluralizmu w społeczeństwie należą niezależne sądownictwo i niezależne media, gdyż właśnie tego wtedy (przed 1989 rokiem) brakowało - powiedział Seibert dodając, że słowa Merkel są nadal aktualne.

Niemieckie media elektroniczne oraz część prasy obszernie informowały w niedzielę o protestach przeciwko planom reformy sądownictwa w Polsce.

Komisja Europejska na wniosek swego szefa Jean-Claude'a Junckera ma zająć się przyszłym tygodniu sytuacją w Polsce w ramach procedury ochrony praworządności. KE wszczęła postępowanie przeciwko Polsce na początku zeszłego roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dwa weta prezydenta

Konflikt wokół TK

Polska pod lupą KE

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje