tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Imigracyjny kryzys w Europie

Włochy: spadła liczba migrantów przybywających z Libii

O 21 procent spadła w porównaniu z minionym rokiem liczba migrantów, którzy przybyli do Włoch z wybrzeży Libii - poinformował w środę szef włoskiego MSW Marco Minniti. W wystąpieniu w parlamencie mówił, że to rezultat starań podjętych przez rząd w Rzymie.

Redukcję fali migracyjnej Minniti określił jako "znaczącą". Zauważył zarazem, że o 35 procent mniejsza jest liczba migrantów pochodzących z Nigru, a więc zza południowej granicy Libii. Włoski rząd wspiera władze libijskie w działaniach na rzecz ochrony tej granicy i zatrzymania napływu migrantów do Libii z Afryki subsaharyjskiej.

Minniti, przemawiając w Izbie Deputowanych w Rzymie, wyraził przekonanie, że spadek liczby migrantów jest wynikiem podejmowanych w ostatnich miesiącach starań i zaangażowania włoskiego rządu, między innymi logistycznego wsparcia Straży Przybrzeżnej Libii. Jak wyjaśnił, służba ta na mocy porozumienia podpisanego w marcu przez stronę włoską z lokalnymi władzami libijskimi uratowała na morzu 15 tysięcy migrantów.

Ponadto, jak przypomniał Minniti, włoskie MSW współpracuje z resortami spraw wewnętrznych krajów pochodzenia migrantów, np. Mali, Nigru i Czadu, by powstrzymać ich napływ.

Migracja z Libii

Za pozytywny krok minister uznał powrót Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) do Libii oraz obecność w tym kraju, po raz pierwszy od 66 lat, biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).

Jako priorytet Minniti wymienił zapewnienie przestrzegania praw człowieka i poprawy warunków w obozach dla migrantów na terytorium libijskim, o co zabiegają międzynarodowe organizacje.

Od początku tego roku do Włoch przybyło ponad 100 tys. migrantów, zdecydowana większość z Libii.

W ostatnich tygodniach zanotowano - jak podały media - ponowne otwarcie kanału przerzutu migrantów do Włoch przez przemytników z terytorium Tunezji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Imigracyjny kryzys w Europie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje