"Mózg afery FOZZ". Dariusz Przywieczerski zatrzymany w USA, czeka na ekstradycję

"Mózg afery FOZZ" zatrzymany na Florydzie, czeka na ekstradycję do Polski
"Mózg afery FOZZ" zatrzymany na Florydzie, czeka na ekstradycję do Polski
Fakty TVN
Sprawę FOZZ okrzyknięto mianem największej afery III RP (materiał "Faktów" TVN)Fakty TVN

Dariusz Przywieczerski, skazany w 2005 roku w aferze FOZZ i poszukiwany listem gończym, został zatrzymany w USA. W piątek ma zostać deportowany do Polski.

Przywieczerski został zatrzymany na Florydzie już kilka dni temu przez amerykańskich policjantów. W trakcie ustalania informacji na temat mężczyzny w policyjnej bazie danych dowiedzieli się, że jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym.

Obecnie Przywieczerski przebywa w areszcie w Chicago i jeszcze w czwartek ma zostać przekazany policjantom z wydziału konwojowego KGP. Do Warszawy ma następnie zostać przetransportowany samolotem LOT-u.

"Mózg" największej afery III RP

Sprawę FOZZ okrzyknięto mianem największej afery III RP.

Dariusz Przywieczerski, były szef Universalu, był uznany za "mózg" przedsięwzięcia. Uciekł z kraju, więc wystosowano za nim list gończy. Miał przebywać głównie w Stanach Zjednoczonych.

Według prokuratury, w latach 1989-1990 afera FOZZ doprowadziła do 350 milionów złotych strat. Sądy uznały, że straty wynoszą co najmniej 134 miliony złotych. Aferę wykryła NIK. Prokuratura wszczęła śledztwo w 1991 roku. Akt oskarżenia przekazano sądowi w 1993 roku, ale sąd odesłał sprawę prokuraturze. Ponowny akt oskarżenia trafił do sądu w 1998 roku.

Proces zaczął się w 2000 roku. Rok później został przerwany, gdy prowadząca go sędzia Barbara Piwnik została ministrem sprawiedliwości w rządzie Leszka Millera. Ponowny proces - pod przewodnictwem sędziego Andrzeja Kryżego, późniejszego wiceministra sprawiedliwości w rządzie PiS - ruszył w 2002 roku. Kryże w rekordowym terminie przesłuchał świadków i w marcu 2005 roku ogłosił wyrok - przed terminem przedawnienia, na co dawano mu małe szanse.

Wyroki sądowe

Sąd uznał, że pieniądze przeznaczone dla Funduszu - którego zadaniem był poufny wykup długów zaciągniętych przez PRL na Zachodzie w latach 70. i 80. - zostały albo przywłaszczone, albo rozdysponowane w sposób niezgodny z prawem. SO skazał byłego dyrektora generalnego FOZZ Grzegorza Żemka na 9 lat więzienia i 720 tysięcy złotych grzywny. Jego zastępczynię Janinę Chim - na 6 lat i 500 tysięcy złotych grzywny, Dariusza Przywieczerskiego - na 3,5 roku, a troje innych - na kary do 2 lat więzienia.

W 2006 roku SA zmniejszył kary. Żemkowi wymierzył 8 lat i 5 tysięcy złotych grzywny; Chim - 5 lat i 5 tysięcy złotych grzywny, a Przywieczerskiemu - 2,5 roku.

Autor: as, zir//kg / Źródło: PAP TVN24