tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Zabójstwo dziennikarza śledczego

Mniejszość węgierska chce rozwiązania parlamentu

zobacz więcej wideo »
Mniejszość węgierska chce rozwiązania parlamentu
 • Ogromna skala protestów w małej SłowacjiOgromna skala protestów w małej Słowacji
 • Rozmowa z Tomaszem Maćkowiakiem o Janie KuciakuRozmowa z Tomaszem Maćkowiakiem o Janie Kuciaku
 • Rozmowa o Janie Kuciaku z Bertoldem Kittelem, dziennikarzem "Superwizjera"Rozmowa o Janie Kuciaku z Bertoldem Kittelem, dziennikarzem...
 • Peter Dzurilla o morderstwie słowackiego dziennikarzaPeter Dzurilla o morderstwie słowackiego dziennikarza
 • Peter Dzurilla o zamordowanym Janie KuciakuPeter Dzurilla o zamordowanym Janie Kuciaku
Foto: Tibor Somogyi/Wikipedia (CC BY-SA 2.0) | Video: tvn24 Bela Bugar chce przedterminowych wyborów do parlamentu. Na nagraniu protesty z 10 marca

Partia mniejszości węgierskiej na Słowacji "MOST – HID" domaga się samorozwiązania parlamentu i przedterminowych wyborów parlamentarnych – powiedział na konferencji prasowej w poniedziałek przewodniczący tego ugrupowania Bela Bugar.

- Jeżeli koalicja nie porozumie się w tej sprawie, MOST–HID ją opuści - oświadczył. MOST – HID jest najmniejszą z trzech partii tworzących obecny słowacki rząd. Na poniedziałkowej konferencji prasowej przewodniczący Bugar tłumaczył, że koalicja powinna sama zainicjować przedterminowe wybory parlamentarne.

Poniedziałkowe, ośmiogodzinne rozmowy kierownictwa MOST- HID były kilkakrotnie przerywane, a Bugar rozmawiał z premierem Robertem Fico, który odrzucił jednak postulat partii słowackich Węgrów. Bugar zapowiedział w związku z tym, że o propozycji rozwiązania parlamentu będzie rozmawiać z drugim spośród koalicyjnych partnerów - ze Słowacką Partią Narodową (SNS). Jej przewodniczący i zarazem przewodniczący parlamentu Andrej Danko o kryzysie politycznym w kraju rozmawiał w poniedziałek z prezydentem Andrejem Kiską i po spotkaniu nie wykluczył przedterminowych wyborów.

Komentatorzy na Słowacji są zdania, że postulaty rozwiązania parlamentu i przedterminowych wyborów znajdują coraz szersze poparcie wśród koalicjantów partii premiera Fico Kierunek – Socjaldemokracja (SMER-SD). Świadczyć ma o tym to, że ogłoszoną w poniedziałek zapowiedź dymisji wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych Roberta Kaliniaka z rządzącego SMER-SD ocenili, jako "spóźnioną i niewystarczającą".

Zawirowania po śmierci dziennikarza

Zapowiedź przedterminowych wyborów jest następstwem dokonanego pod koniec lutego zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego partnerki Martiny Kusznirovej. Zabójstwo to wywołało na Słowacji polityczny kryzys oraz społeczne, największe od upadku komunizmu protesty, których uczestnicy domagali się między innymi odwołania Kaliniaka.

27-letni Kuciak, dziennikarz śledczy portalu Aktualne.sk i 27-letnia Kusznirova zostali zastrzeleni w swym domu w miejscowości Velka Macza w kraju (województwie) trnawskim na południowym zachodzie Słowacji. Policja i prokuratura uważają, że najbardziej prawdopodobną przyczyną zbrodni były demaskatorskie artykuły Kuciaka. W swym ostatnim, niedokończonym reportażu opisał on działalność włoskich siatek przestępczych na terenie Słowacji oraz obecność osób bliskich włoskiej organizacji mafijnej 'ndrangheta w otoczeniu premiera Fico.

Ustąpienia premiera mają domagać się uczestnicy kolejnej, zwołanej na piątek demonstracji. Jeden z jej organizatorów – Juraj Szteliga powiedział "Dziennikowi N", że rezygnacja szefa MSW nie wystarcza – "teraz trzeba jeszcze posprzątać w kraju".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Zabójstwo dziennikarza śledczego

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje