tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Spór o dalekowschodnie wyspy

Amerykańskie okręty blisko spornych wysp. Reuters: newralgiczny moment

Amerykańskie okręty blisko spornych wysp. Reuters: newralgiczny moment
Foto: U.S. Navy / public domain Chiny od kilku lat tworzą na Morzu Południowochińskim sztuczne wyspy

Okręty wojenne US Navy przepłynęły w niedzielę w pobliżu Wysp Parcelskich na Morzu Południowochińskim, do których prawa roszczą sobie Chiny - podała agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródła we władzach USA.

Rozmówca agencji poinformował, że niszczyciel rakietowy Higgins oraz krążownik rakietowy Antietam przepłynęły w odległości mniejszej niż 12 mil morskich (około 22 kilometry) od Wysp Paracelskich.

Odległość ta jest istotna, ponieważ zgodnie z międzynarodowym prawem morza państwa mogą wytyczyć swoje wody terytorialne na odległość właśnie 12 mil morskich od brzegu. Amerykanie, pływając swoimi okrętami w mniejszej odległości od sztucznych chińskich wysp, wyrażają swój sprzeciw wobec roszczeń terytorialnych Pekinu.

Chiny roszczą sobie tymczasem prawa do większości akwenu Morza Południowochińskiego, przez który rocznie transportowane są towary i surowce o szacowanej wartości ponad pięciu bilionów dolarów.

Roszczenia terytorialne dotyczą Spratly i Wysp Paracelskich, i od lat wywołują konflikty z krajami regionu, między innymi z Wietnamem, Filipinami, Brunei i Tajwanem, który sam uważa się za niezależny od Pekinu. Roszczeń tych nie uznają pozostałe państwa regionu.

Manewry bez Chińczyków

Reuters zauważa, że choć niedzielna operacja była planowana od miesięcy, a Stany Zjednoczone regularnie prowadzą działania egzekwujące wolność żeglugi, tym razem nastąpiły one w newralgicznym momencie.

W środę USA wycofały zaproszenia chińskiej armii na wielonarodowe ćwiczenia wojskowe RIMPAC na Pacyfiku, argumentując tę decyzję postępującą militaryzacją Morza Południowochińskiego przez ChRL.

Resort obrony USA wskazał na "mocne dowody", że Chiny rozmieściły przeciwokrętowe pociski rakietowe, systemy rakietowe ziemia-powietrze i elektroniczne urządzenia zagłuszające na spornych obszarach w rejonie archipelagu Spratly, do którego różnych części zgłaszają także roszczenia Wietnam, Malezja i Brunei. Wezwano Chiny do usunięcia tych systemów.

W reakcji rzecznik chińskiego MSZ Lu Kang podkreślił, że Chiny mają suwerenne prawa do Morza Południowochińskiego. Z kolei chińskie ministerstwo obrony uznało, że "zamknięcie drzwi" nie pomaga w budowaniu wzajemnego zaufania i współpracy wojskowej pomiędzy USA a Chinami.

Źródło: tvn24 Sporne Wyspy Paracelskie na Morzu Południowochińskim

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Spór o dalekowschodnie wyspy

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje