tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Lepiej wyciągnąć pomocną dłoń". Morawiecki po szczycie Unia - Bałkany Zachodnie

"Lepiej wyciągnąć pomocną dłoń". Morawiecki po szczycie Unia - Bałkany Zachodnie
Foto: PAP/Jacek Turczyk | Video: tvn24 Premier o stanowisku Unii Europejskiej o kraje zachodnich Bałkanów

Unia Europejska jest podzielona w sprawie rozszerzenia o Bałkany Zachodnie. Polska jest wśród krajów, które przekonują, że lepiej wyciągnąć dłoń do tych niewielkich państw - powiedział w czwartek w Sofii premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu po szczycie UE-Bałkany Zachodnie pytany był o klimat rozmów. Mateusz Morawiecki przyznał, że UE jest w tej sprawie podzielona.

- Starałem się podczas mojej wypowiedzi na sesji plenarnej, żeby wybrzmiało to, jak ważne jest (...) żebyśmy do takiego procesu przystąpili - powiedział Morawiecki. - Ale prawdą jest to, że są państwa, które pokazują na to, że najpierw musi być postęp dokonany w niektórych tematach - typu walka z przestępczością zorganizowaną, walka z korupcją - a dopiero potem możemy wejść w formalny proces negocjacji przedakcesyjnych - dodał.

Podkreślił, że Polska należy do tych krajów, które przekonują, że "lepiej wyciągnąć pomocną dłoń" do niewielkich państw Bałkanów Zachodnich, po których z punktu widzenia budżetu UE czy zarządzania legislacją nie należy się spodziewać nic złego.

- Zawsze jest komplikacja, utrudnienie, ale plusy zdecydowanie przewyższają te ryzyka. I dlatego Polska reprezentuje takie jednoznaczne stanowisko w tej sprawie. I dlatego będziemy przekonywać naszych partnerów, aby kraje Zachodnich Bałkanów dopełniły niejako od strony południowej Europy obraz całej UE - zapowiedział.

Stanowisko wobec Iranu

Premier podkreślił, że ważnym tematem spotkania przywódców unijnych było wypowiedzenie przez Stany Zjednoczone umowy z Iranem. Jak mówił, on sam wskazywał na ryzyko prowadzonego przez Iran rozwoju programu pocisków balistycznych.

- Ten program jest cały czas bardzo dużą niewiadomą, a agresywna polityka Iranu w regionie, w szeroko rozumianym regionie, a więc również Libia, Liban, Izrael, Jemen, to tematyka, która bardzo nas interesuje jako państwo, które chce przyczyniać się do zagwarantowania pokoju na świecie - tłumaczył Morawiecki.

- My chcemy działać jako Unia Europejska razem. Polska oczywiście rozumie i podziela taki pogląd. Ale również wskazujemy jak najbardziej na konieczność wspólnego z partnerami (...), więc oczywiście również ze Stanami Zjednoczonymi, wypracowania swojego rodzaju nowej umowy, nowego układu z Iranem. Układu obejmującego zarówno pociski balistyczne, jak również aktywność Iranu w regionie - powiedział Morawiecki.

- Sądzę, że udało się wypracować swego rodzaju równowagę stanowisk i na pewno przyczyniliśmy się do tego, żeby wskazywać na te poważne ryzyka i wskazywać na konieczność uzgodnienia z naszymi partnerami, a więc ze Stanami Zjednoczonymi, innego rodzaju porozumienia - dodał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje