tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Amerykańscy żołnierze w Polsce

Minister Kwieciński w Miami: poziom handlu między Polską a USA mógłby być znacznie wyższy

zobacz więcej wideo »
Minister Kwieciński w Miami: poziom handlu między Polską a USA mógłby być znacznie wyższy
Foto: Ministerstwo Rozwoju | Video: TVN24 BiS Kwieciński o stosunkach i współpracy między Stanami a Polską (Fakty z Zagranicy, 09.02.2018 r.)

Czas, aby narracja o relacjach polsko-amerykańskich nie dotyczyła tylko bezpieczeństwa, ale też w większym stopniu współpracy gospodarczej - mówił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, który uczestniczył w Polsko-Amerykańskim Forum Przywództwa w Miami. Wskazał, że szczególnie istotne pola współpracy to na przykład energetyka czy prace badawczo-rozwojowe.

Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński otworzył w piątek Polsko-Amerykańskie Forum Przywództwa w Miami.

- Czas, aby narracja o relacjach polsko-amerykańskich nie dotyczyła tylko bezpieczeństwa, ale także w zdecydowanie większym stopniu współpracy gospodarczej. Czyli tego, co możemy sobie wzajemnie zaoferować - powiedział Kwieciński i wskazał szczególnie istotne pola współpracy.

- To na przykład energetyka, prace badawczo-rozwojowe i, co oczywiste, obronność - ocenił minister cytowany w komunikacie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

W opinii ministra inwestycji i rozwoju - jak podaje resoert - poziom wymiany handlowej pomiędzy oboma krajami nie odzwierciedla potencjału współpracy.

- Mógłby być znacznie wyższy - ocenił Kwieciński.

Polsko-Amerykańskie Forum Przywództwa

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju poinformowało, że wartość obrotów handlowych między Polską a USA wynosi nieco ponad 10 miliardów dolarów. USA były w 2016 roku 12. partnerem w polskim eksporcie oraz 8. w imporcie. Polska eksportuje do USA głównie silniki turboodrzutowe, turbośmigłowe oraz inne turbiny gazowe, artykuły rolno-spożywcze i meble.

Ze Stanów Zjednoczonych importujemy podobne artykuły, również turbiny i silniki oraz artykuły rolno-spożywcze, a także samochody. Największą pozycję w eksporcie i imporcie stanowią silniki i turbiny, które są efektem wspólnych przedsięwzięć, między innymi w polskiej Dolinie Lotniczej.

Polsko-Amerykańskie Forum Przywództwa odbywa się trwa od 9 do 11 lutego w Miami. Uczestniczą w nim przedstawiciele polskiej i amerykańskiej administracji (między innymi wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak, wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys), członkowie organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorcy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Amerykańscy żołnierze w Polsce

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje