tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS
przeprosiny strona glowna

Porozumienie atomowe z Iranem

"Krok ku przyszłym wojnom". Francja wzywa USA o zachowanie układu z Iranem

"Krok ku przyszłym wojnom". Francja wzywa USA o zachowanie układu z Iranem
Foto: U.S. military or Department of Defense / public domain Ultimatum Trumpa ws. Iranu. Materiał "Faktów" TVN z 14 października

Zerwanie porozumienia nuklearnego z Iranem byłoby prezentem dla irańskich "twardogłowych", a także pierwszym krokiem ku przyszłym wojnom - ostrzegła minister sił zbrojnych Francji Florence Parly. W piątek w czasie wizyty w Waszyngtonie apelowała ona o zachowanie porozumienia, odnosząc się w ten sposób do planów prezydenta Donalda Trumpa.

Parly rozmawiała w Waszyngtonie z amerykańskim ministrem obrony Jimem Mattisem oraz doradcą Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego H.R. McMasterem. - Francja nie chce mieszać się do polityki wewnętrznej USA, ale nasze stanowisko w sprawie (układu z Iranem) jest jasne - podkreśliła Parly.

Francja chce ograniczyć "destabilizujące" zachowania Iranu i jego program budowy pocisków balistycznych, ale uważa, że zerwanie układu nuklearnego z 2015 roku wzmocniłoby pozycję zwolenników twardej polityki wobec Zachodu w Iranie. - Zerwanie go byłoby prezentem dla irańskich "twardogłowych", a także pierwszym krokiem ku przyszłym wojnom - stwierdziła.

EFE podaje, że francuska minister ma się również spotkać w Waszyngtonie z szefem senackiej komisji sił zbrojnych Johnem McCainem oraz członkami tej komisji - senator Deb Fischer i senatorem Jackiem Reedem.

Sygnatariusze apelują do Trumpa

Prezydent Donald Trump oświadczył w ubiegły piątek, że chce nałożenia kolejnych sankcji na Iran i oznajmił już, że restrykcje takie obejmą irańską Gwardię Rewolucyjną. Podkreślił, że jeśli Kongres nie przyjmie nowych sankcji, to on "zakończy układ" z Iranem.

Przywódcy Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec natychmiast po przemówieniu Trumpa z ubiegłego piątku przestrzegli Stany Zjednoczone przed podejmowaniem decyzji, które mogłyby zaszkodzić porozumieniu nuklearnemu, jak właśnie przywracanie sankcji wobec Iranu.

We wspólnym oświadczeniu przywódcy tych krajów napisali, że podzielają zaniepokojenie USA irańskim programem rakiet balistycznych i destabilizującymi działaniami Iranu w regionie.

Przełomowe porozumienie

USA, Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Rosja i Chiny są sygnatariuszami porozumienia z Teheranem podpisanego w lipcu 2015 roku. Umowa przewiduje, że Iran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych na ten kraj przez Zachód.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Porozumienie atomowe z Iranem

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje