Miliony dla Palestyny, bura dla Izraela


Stany Zjednoczone są "głęboko rozczarowane" zapowiedzią Izraela, który chce chce wybudować 1300 nowym mieszkań we Wschodniej Jerozolimie - oświadczyła w środę sekretarz stanu USA Hillary Clinton. Jej zdaniem, będzie to przeszkoda we wznowieniu izraelsko-palestyńskich negocjacji pokojowych.

Jak podkreśliła Clinton, posunięcie Izraela przynosi "efekt przeciwny do zamierzonego w wysiłkach na rzecz wznowienia rokowań między stronami". W opinii szefowej amerykańskiej dyplomacji decyzja ta podkopuje zaufanie między Izraelczykami i Palestyńczykami. Zaznaczyła przy tym, że "zawsze trzeba wierzyć, iż pozytywne rozwiązanie jest możliwe i potrzebne".

Miliony dla Palestyny

Hillary Clinton wypowiedziała się przy okazji ogłoszenia nowego pakietu amerykańskiej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej na sumę 150 milionów dolarów.

Kwestia żydowskiej kolonizacji na terenach okupowanych zostanie zapewne poruszona podczas czwartkowego spotkania w Nowym Jorku szefowej amerykańskiego MSZ z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

Tymczasem prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas wezwał w środę do zwołania nadzwyczajnego spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie kolonizacji we Wschodniej Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu Jordanu.

1300 nowych mieszkań

Izraelska organizacja pozarządowa La Paix Maintenant poinformowała w poniedziałek, że izraelskie władze Jerozolimy zatwierdziły budowę ponad 1300 nowych mieszkań dla żydowskich osadników we wschodniej części miasta, zamieszkanej głównie przez Palestyńczyków. Większość tych mieszkań ma być wybudowana w osiedlu żydowskim Har Homa.

Negocjator palestyński Saeb Erakat oskarżył w związku z tym premiera Netanjahu o chęć "zniszczenia negocjacji". - Mieliśmy nadzieję, że Netanjahu jedzie do USA, by wstrzymać osadnictwo i wznowić negocjacje, ale to dla nas jasne, że Netanjahu jest zdecydowany zniszczyć negocjacje. Zamknął wszystkie drzwi do negocjacji i uważamy go za odpowiedzialnego za ich unicestwienie - oświadczył Erakat.

15 października izraelskie ministerstwo budownictwa mieszkaniowego otworzyło przetarg na budowę 238 mieszkań dla Żydów w dwóch innych dzielnicach Wschodniej Jerozolimy, Ramot i Pisgat Zeew.

Rozmowy w martwym punkcie

Bezpośrednie rozmowy izraelsko-palestyńskie utknęły w martwym punkcie, gdy Izrael odmówił przedłużenia 10-miesięcznego moratorium na rozbudowę osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu. Moratorium wygasło 26 września. Strona palestyńska wycofała się z negocjacji z Izraelem zaledwie kilka tygodni po ich wznowieniu 2 września w Waszyngtonie.

Źródło: PAP