tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Merkel: Wielka Brytania "nie jest wygodnym partnerem"

Merkel: Wielka Brytania 
"nie jest wygodnym partnerem"
Foto: Prime Minister's Office / Flickr Razem czy osobno?

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się w Bundestagu za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, pomimo sporu o kandydaturę Jean-Claude'a Junckera na przewodniczącego Komisji Europejskiej.

- Nie jest nam wszystko jedno, czy Wielka Brytania pozostanie w UE, czy też nie - powiedziała Merkel w parlamencie przedstawiając oświadczenie swego rządu przez szczytem państw grupy G7.

Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła, że nie podziela zastrzeżeń wobec Junckera zgłaszanych przez władze w Londynie. Zaznaczyła, że w rozmowach z unijnymi partnerami sygnalizuje, iż jej celem jest nominacja "wymaganą kwalifikowaną większością" byłego premiera Luksemburga na szefa KE.

 

Nie jest nam wszystko jedno, czy Wielka Brytania pozostanie w UE, czy też nie

Angela Merkel

- Oceniam jako bardzo lekkomyślną, czy wręcz jako nie do przyjęcia nonszalancję, z jaką niektórzy mówią, że właściwe nie ma znaczenia, czy Wielka Brytania zgodzi się, czy też nie (na Junckera), a nawet czy pozostanie w UE zgodnie z dewizą, że odchodzących nie powinno się zatrzymywać - powiedziała Merkel.

Londyn "nie jest wygodnym partnerem"

Kanclerz przyznała, że Wielka Brytania "nie jest wygodnym partnerem". Kraj ten dostał wiele od UE, ale też wiele wniósł do Europy - powiedziała. Zapowiedziała, że będzie poszukiwać kompromisu z Londynem.

Osoba przyszłego przewodniczącego Komisji Europejskiej musi zostać zaproponowana przez szefów rządów państw UE i zatwierdzona przez Parlament Europejski. PE zasygnalizował już, że Juncker jest jednym z jego faworytów.

Ostrzeżenia Camerona

Tygodnik "Der Spiegel" w najnowszym wydaniu napisał, że brytyjski premier David Cameron ostrzegł na ostatnim szczycie UE, iż nie może gwarantować dalszego członkostwa swego kraju w Unii Europejskiej, jeśli Juncker zostanie nowym przewodniczącym Komisji Europejskiej.

Jak ujawniły "Spieglowi" źródła z kręgu uczestników tego spotkania, Cameron w kuluarowych rozmowach deklarował, że ewentualne poparcie Junckera przez większość przywódców państw unijnych mogłoby zdestabilizować brytyjski rząd, co przyspieszyłoby referendum w sprawie pozostania Wielkiej Brytanii w UE. Z dużym prawdopodobieństwem Brytyjczycy opowiedzieliby się wtedy za wyjściem z UE - wskazywał brytyjski premier.

Cameron uważa Junckera za zwolennika nadmiernego pogłębiania integracji europejskiej i osobę zagrażającą jego planom zreformowania więzi Wielkiej Brytanii z UE. Jak twierdzi "Der Spiegel", w Brukseli miał w odniesieniu do Junckera powiedzieć, że "twarz z lat osiemdziesiątych nie może rozwiązać problemów następnych pięciu lat".

Cameron obiecał renegocjację brytyjskich warunków członkostwa w UE i zapowiedział, że w razie zwycięstwa jego Partii Konserwatywnej w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych pod koniec 2017 roku zostanie przeprowadzone referendum w sprawie pozostania Wielkiej Brytanii w UE. Merkel konsekwentnie opowiada się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii. Komentatorzy uważają, że dzięki dobrym stosunkom z Londynem niemiecka kanclerz zapewnia sobie większe pole manewru w relacjach z Francją.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Przemysliciel
Przemysliciel

nie chca brytyjczycy sie jednoczyc? dobrze. zerwijmy umowy o wolnym handlu.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje