tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Media: rosyjscy milionerzy dostają od Malty obywatelstwa

Media: rosyjscy milionerzy dostają od Malty obywatelstwa
Foto: kirkandmimi / pixababy / CC 0 | Video: Reuters TV Malta opublikowała spis nowych obywateli

Ponad 730 Rosjan, w tym menadżerów wysokiego szczebla i miliarderów z listy najbogatszych, uzyskało obywatelstwo Malty - podały w środę media w Moskwie. Powołują się one na urzędowy wykaz, w którym nazwiska i imiona są w pełni zbieżne z danymi znanych Rosjan.

W szczególności media wymieniają nazwisko współzałożyciela koncernu internetowego Yandex Arkadija Wołoża czy Pawła Graczewa, dyrektora generalnego koncernu Polus, największego w Rosji producenta złota. Na liście są też menadżerowie firmy Kaspersky Lab czy rosyjskiego przedstawicielstwa koncernu Huawei.

Obszerną listę osób, które uzyskały obywatelstwo, z nazwiskami sugerującymi pochodzenie z różnych krajów Europy i Azji, opublikował dziennik urzędowy Malty.

Figurujące na liście imiona, nazwiska i stosowane w Rosji imiona odojcowskie sugerują, iż w ciągu ostatnich trzech lat obywatelami Malty zostały dziesiątki rosyjskich biznesmenów i członkowie ich rodzin. Media zidentyfikowały np. szefa firmy deweloperskiej 01 Properties Borysa Minca, byłego dyrektora banku Alfa-Bank Aleksieja Marieja, a także Aleksandra Meczetina, założyciel firmy Beluga Group, największego w Rosji producenta wódki.

Obywatelstwo w zamian za inwestycje

Były gubernator obwodu amurskiego Leonid Korotkow, który został zdymisjonowany przez prezydenta Władimira Putina w związku z utratą zaufania, również jest na liście - twierdzi dziennik "Moskowskij Komsomolec".

Radio Echo Moskwy podało, że nowym obywatelem Malty został brat byłego ministra transportu Rosji Igora Lewitina - Leonid. Echo Moskwy zwraca także uwagę na nazwisko Jekatieriny Kibowskiej, bowiem tak nazywa się siostra jednego z wysokiej rangi urzędników moskiewskiego ratusza, która jednak zaprzeczyła, by miała obywatelstwo Malty.

Jednocześnie część osób wymienionych na liście - w tym Arkadij Wołoż - potwierdziła, że posiada maltański paszport. Koncern Yandex wyjaśnił, że ma to ułatwić współzałożycielowi i dyrektorowi generalnemu firmy podróżowanie po świecie.

Rosjanie mieli otrzymywać obywatelstwo w zamian za inwestycje w gospodarkę Malty. Minimalny taki wkład powinien był wynosić około 900 tysięcy euro. Malta od 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej, a w 2013 roku władze wprowadziły program umożliwiający nadanie obywatelstwa cudzoziemcom w zamian za inwestycje.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje