tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Przełom na linii USA - Kuba

"Ataki akustyczne" na dyplomatów mogły spowodować uszkodzenia mózgu

"Ataki akustyczne", którym rzekomo zostali poddani amerykańscy i kanadyjscy dyplomaci pracujący w Hawanie, mogły spowodować u nich uszkodzenia mózgu - podała w środę telewizja CBS News, która twierdzi, że dotarła do dokumentacji medycznej w tej sprawie.

Według CBS lekarz, który badał tych dyplomatów, zdiagnozował u nich lekkie urazowe uszkodzenie mózgu i podejrzewał uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego.

Telewizja podaje, że kilku dyplomatów USA skarżyło się na niewyjaśnioną utratę słuchu, zawroty głowy, bóle głowy i zaburzenia równowagi.

Jest śledztwo

FBI i kubański rząd prowadzą śledztwa w sprawie incydentów, które według amerykańskiego Departamentu Stanu rozpoczęły się pod koniec 2016 roku i trwały do wiosny tego roku. Źródło bliskie tej sprawie, które cytuje CBS, powiedziało, że celem dochodzenia jest ustalenie, czy dyplomaci byli celem "ataków akustycznych" w mieszkaniach, które udostępniał im kubański rząd. Według mediów dyplomaci zostali wystawieni na działanie zaawansowanych technologicznie urządzeń, emitujących niesłyszalne dla człowieka dźwięki. Urządzenia te miały być umieszczone w środku lub na zewnątrz mieszkań.

Według CBS personel dyplomatyczny przeszedł serię badań, w tym słuchu. Lekarz, który badał dyplomatów, w sporządzonej dokumentacji ostrzegł przed ryzykiem dla zdrowia związanym z dalszym narażeniem na oddziaływanie takich urządzeń.

Część pracowników wróciła "ze względów medycznych"

Amerykański rząd nie podaje szczegółów incydentów i nie chce potwierdzić doniesień prasowych, według których dyplomaci padli ofiarą "ataków akustycznych". Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert przyznała w połowie sierpnia, że część pracowników amerykańskiej ambasady na Kubie powróciła do USA "ze względów medycznych". Nie wyjaśniła, jakie objawy stwierdzono u poszkodowanych Amerykanów ani o ile osób chodzi.

Telewizja CNN podała w poniedziałek, że po atakach pomoc lekarską otrzymało ponad 10 amerykańskich dyplomatów i członków ich rodzin oraz pięciu Kanadyjczyków. Według tego kanału, dwóch dyplomatów, którzy byli leczeni w USA, odniosło długotrwałe obrażenia, w tym straciło słuch, i nie mogło wrócić na Kubę. Kolejni dyplomaci zdecydowali się skrócić swój pobyt na wyspie.

"Nieprzyjemne sytuacje w Hawanie"

Źródło CBS twierdzi, że amerykański personel dyplomatyczny borykał się też z innymi nieprzyjemnymi sytuacjami w Hawanie. Samochody dyplomatów były niszczone, byli oni nieustannie obserwowani, włamywano się do ich mieszkań.

23 maja USA nakazały opuszczenie kraju dwóm kubańskim dyplomatom akredytowanym przy ambasadzie Kuby w Waszyngtonie, a ci spełnili to żądanie. Hawana określiła postępowanie strony amerykańskiej jako "nieuzasadnione".

W ramach zapoczątkowanej w 2015 roku odwilży między USA a Kubą po ponad 50 latach oba kraje otworzyły swoje ambasady. Placówki te działają nadal, mimo ogłoszonego w czerwcu przez prezydenta USA Donalda Trumpa przywrócenia części ograniczeń.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Przełom na linii USA - Kuba

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje