tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

May powiadomi parlament o rozpoczęciu procesu wyjścia z Unii po fakcie

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zapowiedziała we wtorek, że pod koniec marca powiadomi parlament o tym, kiedy uruchomiła artykuł 50. Traktatu Lizbońskiego w sprawie formalnego rozpoczęcia procesu wychodzenia jej kraju z Unii Europejskiej.

W poniedziałek wieczorem obie izby brytyjskiego parlamentu przyjęły ustawę upoważniającą premier May do rozpoczęcia negocjacji w sprawie Brexitu.

Poinformuje po fakcie

- Powrócę do tej izby przed końcem tego miesiąca, żeby powiadomić, kiedy formalnie uruchomiłam artykuł 50. i kiedy rozpoczęłam proces, poprzez który Zjednoczone Królestwo opuści Unię Europejską - powiedziała May w parlamencie.

Dodała, że w ciągu najbliższych dni królowa Elżbieta II formalnie zatwierdzi akty prawne pozwalające rządowi na rozpoczęcie negocjacji dotyczących Brexitu.

Premier May wielokrotnie zapowiadała, że planuje formalne rozpoczęcie procesu opuszczenia Wspólnoty przed końcem marca tego roku.

May nie chce referendum w Belfaście

Brytyjska premier oświadczyła również, że "nie byłoby dobrze", gdyby doszło do referendum w Irlandii Północnej w sprawie oddzielenia się od Zjednoczonego Królestwa. Dzień wcześniej największa północnoirlandzka partia narodowa Sinn Fein wezwała do "jak najszybszego" głosowania w tej sprawie.

Sinn Fein regularnie wzywała do oderwania się od Wielkiej Brytanii i przyłączenia do Republiki Irlandii, od kiedy w czerwcowym referendum Brytyjczycy zagłosowali za wyjściem z Unii, podczas gdy większość mieszkańców Irlandii Północnej była temu przeciwna.

- Na tym etapie nie w porządku byłoby głosować na temat granic - powiedziała May w parlamencie. Zwróciła przy tym uwagę, że partie polityczne w Irlandii Północnej powinny skupić się na uzgadnianiu porozumienia o podziale władzy, żeby ocalić ich zdecentralizowany rząd. - Chcemy zobaczyć, jak tworzy się ta decentralizacja administracji i to jest coś, o co wszystkie strony powinny się starać w tej chwili - powiedziała.

Brytyjska premier zobowiązała się także do współpracy ze szkockim rządem w kwestii Brexitu - poinformował we wtorek jej rzecznik. Dzień wcześniej premier Szkocji Nicola Sturgeon zapowiedziała drugie referendum w sprawie niepodległości Szkocji. Szkocka premier planuje, by odbyło się ono na jesieni 2018 roku lub wiosną 2019 roku.

Projekt stosownej ustawy trafi do szkockiego parlamentu w przyszłym tygodniu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wielka Brytania ma nowego premiera

Brytyjczycy wybrali Brexit

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje