tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS
przeprosiny strona glowna

Brukselski szczyt NATO

"Nie ma silniejszego sojuszu niż nasza specjalna relacja z USA"

zobacz więcej wideo »
"Nie ma silniejszego sojuszu niż nasza specjalna relacja z USA"
 • Ruszył szczyt NATO w BrukseliRuszył szczyt NATO w Brukseli
 • Bogusław Pacek: Trump uderzył w to co jest słabością NATOBogusław Pacek: Trump uderzył w to co jest słabością NATO
 • Sekretarz generalny NATO: dyskusja uczyniła sojusz silniejszymSekretarz generalny NATO: dyskusja uczyniła sojusz silniejszym
 • "Co się będzie działo z Krymem? Nie mogę wam powiedzieć""Co się będzie działo z Krymem? Nie mogę wam powiedzieć"
 • "Wszystko potwierdza jedność Sojuszu Północnoatlantyckiego" "Wszystko potwierdza jedność Sojuszu Północnoatlantyckiego"
 • Duda: trwają ostatnie ustalenia w sprawie mojej wizyty w USADuda: trwają ostatnie ustalenia w sprawie mojej wizyty w USA
 • Juncker na szczycie NATO. Pomagali mu przywódcyJuncker na szczycie NATO. Pomagali mu przywódcy
 • Szczyt bez dyplomatycznych uprzejmości. Starcie Trumpa z MerkelSzczyt bez dyplomatycznych uprzejmości. Starcie Trumpa z Merkel
 • Donald Trump na szczycie NATO w BrukseliDonald Trump na szczycie NATO w Brukseli
 • Krótkie spotkanie Andrzeja Dudy i Donalda TrumpaKrótkie spotkanie Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa
 • Trump: Niemcy zakładnikiem Rosji. Relacja korespondenta TVN24 BiSTrump: Niemcy zakładnikiem Rosji. Relacja korespondenta TVN24 BiS
 • "Będziemy pokazywali, że NATO żyje""Będziemy pokazywali, że NATO żyje"
 • "Kierunek, w którym zmierza Sojusz Północnoatlantycki jest dobry dla bezpieczeństwa Polski""Kierunek, w którym zmierza Sojusz Północnoatlantycki jest dobry dla...
 • Andrzej Duda wyleciał we wtorek do Brukseli. Weźmie udział w szczycie NATOAndrzej Duda wyleciał we wtorek do Brukseli. Weźmie udział w szczycie NATO
 • "Najpoważniejszy test dla Sojuszu". Trump z wizytą w Europie"Najpoważniejszy test dla Sojuszu". Trump z wizytą w Europie
Foto: PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA | Video: Reuters TV Premier May spotkała się z Trumpem na szczycie NATO

Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała w środę, że Wielka Brytania pozostanie najsilniejszym sojusznikiem USA. Zapewniła, że po wyjściu z Unii Europejskiej kraj wejdzie "na nowy kurs", a jego "globalne sojusze będą mocniejsze niż kiedykolwiek".

W przesłanym mediom oświadczeniu Downing Street zaznaczono, że w trakcie rozpoczynającej się w czwartek wizyty amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa w Wielkiej Brytanii, premier May będzie chciała podkreślić siłę transatlantyckiej relacji, "wskazując, jak bliska jest współpraca w zakresie obrony, bezpieczeństwa i polityki zagranicznej", a także "omawiając nieprzebrane możliwości do pogłębienia więzi w takich obszarach jak handel i wzajemne inwestycje w najbliższych latach".

"Nie ma silniejszego sojuszu"

- Wychodząc z Unii Europejskiej rozpoczniemy wytyczanie nowego kursu dla Wielkiej Brytanii w świecie i nasze globalne sojusze będą mocniejsze niż kiedykolwiek wcześniej - powiedziała May, oceniając, że "nie ma silniejszego sojuszu niż nasza specjalna relacja ze Stanami Zjednoczonymi i nie będzie także w nadchodzących latach".

- Wielka Brytania i Stany Zjednoczone mają unikalne bliskie partnerstwo w walce o demokrację i globalne bezpieczeństwo, a także podzielamy spojrzenie na świat w przypadku znacznej większości kwestii dotyczących polityki zagranicznej - kontynuowała brytyjska premier.

Jak zaznaczyła, "nasza relacja w zakresie handlu i inwestycji nie ma sobie równych: jesteśmy największymi inwestorami w swoich wzajemnych systemach gospodarczych i każdego dnia miliony Brytyjczyków idą pracować dla amerykańskich firm w Wielkiej Brytanii, a miliony Amerykanów idą pracować dla brytyjskich firm w Stanach Zjednoczonych".

May zakończyła zapewniając, że jej zdaniem oba kraje "są bezpieczniejsze, bardziej kreatywne i mogą cieszyć się większym dobrobytem, kiedy pracują razem".

Trump w Londynie

Trump i pierwsza dama Melania Trump przylecą do Wielkiej Brytanii z Brukseli w czwartek, tuż po zakończeniu szczytu NATO w Brukseli.

Pierwszego wieczoru amerykański prezydent zostanie podjęty oficjalną kolacją z udziałem liderów biznesu w położonym 100 km od Londynu Pałacu Blenheim w hrabstwie Oxfordshire, w którym urodził się Winston Churchill, premier Wielkiej Brytanii. Na dziedzińcu przywitają Trumpa wojskowe zespoły reprezentacyjne Szkocji, Irlandii Północnej i Walii.

W celu podkreślenia szkockich korzeni Trumpa, którego matka urodziła się na Hebrydach Zewnętrznych, jego wyjściu z budynku będzie towarzyszyć dźwięk tradycyjnych szkockich dud, na których zagra Szkocki Pułk Królewski. Prezydent spędzi noc w rezydencji amerykańskiego ambasadora w Londynie - pałacu Winfield House w pobliżu Regent's Parku.

W piątek rano Trump i May razem odwiedzą bazę wojskową, w której - jak napisano w programie - "zobaczą pokaz nowatorskich zdolności wojskowych Wielkiej Brytanii" i efekty wspólnych brytyjsko-amerykańskich ćwiczeń żołnierzy. Potem pojadą do podlondyńskiej rezydencji szefowej rządu w Chequers na rozmowy dwustronne dotyczące polityki zagranicznej.

Następnie prezydent uda się na zamek w Windsorze, gdzie spotka się z królową Elżbietą II. Tego samego wieczora odleci do Szkocji, gdzie spędzi weekend grając w golfa. W poniedziałek Trump wybierze się do Finlandii, gdzie w Helsinkach spotka się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

Równolegle do oficjalnego programu liderów przygotowano także serię wydarzeń dla pierwszej damy Melanii Trump, której przez cały czas towarzyszyć będzie mąż brytyjskiej premier, Philip May.

Niemal całkowite pominięcie brytyjskiej stolicy związane jest z obawami dotyczącymi wielotysięcznych demonstracji przeciwko polityce Trumpa. W ubiegłym tygodniu burmistrz miasta Sadiq Khan wydał oficjalne pozwolenie na to, aby podczas jego pobytu w Wielkiej Brytanii nad miastem latał sześciometrowy balon z karykaturalnym wizerunkiem amerykańskiego prezydenta w pielusze.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Brukselski szczyt NATO

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje